Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Psikososyal Destek Programlarının Yenilenmesi Projesi Değerlendirme Çalıştayı Antalya’da Başladı.

Psikososyal Destek Programlarının Yenilenmesi Projesi Değerlendirme Çalıştayı Antalya’da Başladı.

Bakanlığımız ve UNICEF’in iş birliği ile 2001 yılında hazırlanan ve halen uygulanmakta olan psikososyal destek programının yenilenmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla   Kasım 2017’de Psikososyal Destek Programlarının Yenilenmesi Projesi başlatılmıştır. Proje faaliyetleri kapsamında daha önce odak grup, mevzuat ve içerik çalışmaları gerçekleştirilmiş; önleyici ve güçlendirici kitaplar hazırlanmıştır.

Önleyici kitapta, tüm travma türlerine yönelik teorik bölüm ve etkinlikler yer almaktadır. Güçlendirici kitap ise altı farklı travma türüne yönelik altı ayrı kitap biçiminde oluşturulmuştur. Bu kitapların her birinde travma türüne yönelik daha kapsamlı bir teorik bölüm ve önleyici-güçlendirici etkinlikler yer almaktadır.

Hazırlanan etkinliklerin pilot çalışmalarının yapılması amacıyla  26 pilot il belirlenmiş olup 14-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında pilotlama çalışmaları gerçekleştirilmiştir. 26 Haziran 2018 tarihinde alınan geri bildirimleri değerlendirmek ve programa son halinin verilmesi amacı ile Bakanlık personeli, akademisyenler, UNICEF temsilcisi ile farklı illerden toplam 30 özel eğitim ve rehberlik öğretmeninin katılımı ile değerlendirme çalışmaları Antalya’da başlatıldı. 30 Haziran 2018 tarihine kadar devam edecek olan çalıştayın açılışında konuşan Genel Müdürlüğümüz AR-GE ve Projeler Daire Başkanı Ertan GÖV, projenin önceki aşamaları, gelinen nokta ve bundan sonraki çalışma programı hakkında bilgiler verdi.

Proje koordinatörlüğünü Prof. Dr. Mustafa BALOĞLU’nun yürüttüğü çalışmalara; hazırlanan kitapların basımı ve Eylül 2018’de eğitici eğitimleri ile devam edilmesi planlanmaktadır.

26-06-201826-06-201826-06-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.