Top
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İstediğin Zaman Öğren!

Rengarenk etkinliklere istediğin zaman ulaşabilirsin. Eğlenerek öğrenmek istediğin her an bir birinden renkli etkinliklerle dolu sitemizi ziyaret edebilirsin.

ŞİMDİ ÖĞREN

Her Yerde Öğren!

Tabletin, bilgisayarın veya mobil cihazın yanında ise internetin olduğu her yer senin için öğrenme alanı. İstediğin her yerde eğlenceli etkinlikler seninle.

ŞİMDİ ÖĞREN

Güvenle Öğren!

Eğlenceli interaktif dijital etkinlikler güvenli internet kullanımına uygun olarak hazırlandı. Peki nedir güvenli internet kullanımı?

ŞİMDİ ÖĞREN

Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum

    Okuma yazma öğretimi kişilerin akademik gelişimini, bağımsız yaşam becerilerini geliştirebilmek için en temel unsurdur. En hassas grup olan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin ise bu becerileri daha güç kazanmaları sebebiyle, okuma yazma öğretiminin bu öğrencilerde önemi en üst düzeydedir.

  Sahada bu alanda sınırlı sayıda kaynak bulunmaktadır. Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin okuma-yazma öğretimindeki güçlüklerini gidermeye yönelik "Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum Okuma Yazma Seti" hazırlanmıştır.

  Okuma Yazma Seti hazırlanırken, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin öncelikle el-göz koordinasyonunu güçlendirmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte, görsel ve işitsel algı becerilerini geliştirme, çözümleme, okuduğunu - dinlediğini anlama, söyleneni yazma, bakarak yazma, akıcı okuma, okuduğu cümle- metin ile ilgili soruları cevaplama, cümlede eksik bırakılan bölümleri doğru şekilde tamamlama, ses harf- sözcük cümle ve metin bilgisi kazanma ve okuduklarına ilişkin yorumlama yapma gibi birçok alanda yaşadıkları güçlüklerde dikkate alınmıştır. Etkinliklerde hafif ve orta düzeyde zihinsel engeli, özgül öğrenme güçlüğü, otizm spektrum bozukluğu, dikkat eksikliği ve işitme engeli olan öğrencilerimizin bireysel özellikleri göz önünde bulundurulmuştur.

    Böylelikle özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin okuma yazma becerilerini en üst seviyeye çıkararak, kendi başına bağımsız bir birey olarak yaşamlarını sürdürmelerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

  Bu setin hazırlanmasında emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Mehmet Nezir GÜL
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü

485

Dijital Etkinlik

6780

Sayfa

388

Yazdırılabilir Kaynak

5

Ses Grubu

Ses Temelli Okuyorum Yazıyorum Seti