Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali Başladı.

Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali Başladı.

Genel Müdürlüğümüz tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Orhan ERDEM, Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ve Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR’ün katılımıyla Antalya’da başladı.

Türkiye genelindeki 125 bilim ve sanat merkezinden 800 öğrenci ve 280 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasında Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM; en büyük sermayenin genç nüfus olduğunu, bu genç nüfusu yönlendirmek ve potansiyelini ortaya çıkarabilmenin de kendilerinin asli görevlerinden olduğunu belirtti. Konuşmasını, “Özel yetenekli çocukların ileride topluma daha yararlı olabilmesi ve var olan kapasitelerini tam anlamıyla ortaya çıkarabilmeleri için özelliklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Zekâ, bireyin gerek sorunları çözerken gerek çevreye uyum sağlarken var olan tüm yetenek ve becerilerini kullanması ile ortaya çıkan düzeydir. Amacımız, yetenek ve becerilerini en üst seviyede kullanabilen bireylerin yetişmesini sağlamaktır.” diye sürdüren ERDEM, özel yeteneği olan çocuklara normal eğitimin yanında ilave eğitim verilmesi gerektiğini, bu ihtiyacı karşılamak için de bilim ve sanat merkezlerinin açıldığını dile getirdi.

Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR ise yaptığı konuşmada bilim ve sanat merkezlerinin üretim odaklı ve proje tabanlı çalışan kurumlar olduğunu, not kaygısı taşımadan öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre eğitim aldığını, bilim ve sanat merkezlerinden yaklaşık 37 bin öğrencinin faydalandığını belirtti. Genel Müdür GÜNGÖR konuşmasını, “Burada öğrencilerimiz kitabi değil, alanda, müzede, konservatuvarda, araştırma laboratuvarında; bilimin, sanatın ve etkinliğin olduğu her alanda bulunmak ve o alanın içerisinde bir şeyler yapmak hedefindedir. Bu açıdan ülkemizin çeşitli yörelerindeki bilim ve sanat merkezlerimizi bir araya getirerek onların bilgi, beceri ve tecrübelerini paylaşmalarını amaçladık. Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali’nin ülkemizin için hayırlı olmasını dilerim.” diyerek sürdürdü.

Açılış töreninden sonra bilim ve sanat merkezlerinin ürünlerinin ve projelerinin sergilendiği sergi alanına geçildi. BİLSEM öğrencileri burada tüm stantları gezen Bakan Yardımcımız Sayın Orhan ERDEM’e hazırladıkları projelerini sunma fırsatı buldular. 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında beş gün sürecek festivalde öğretmen ve öğrenciler; resim, hat, ebru, müzik, akıl oyunları, astronomi, fotoğraf, yazılım ve bilişim atölyelerinde etkinlikler gerçekleştirecek, edebiyat, sanat, bilim ve liderlik söyleşilerine katılacak, 7. Bilim ve Sanat Merkezleri Robot ve Teknoloji Turnuvası ile 3 kategoride robot ve yazılım alanlarında becerilerini ortaya koyacaklardır.

17-04-201817-04-201817-04-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.