Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu Kitabının Basımı Yapıldı

Genel Müdürlüğümüzce Hazırlanan Görme Engelli Öğrencilere Yönelik Kılavuz Kitabın Basımı Yapıldı
Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu Kitabının Basımı Yapıldı

 

 Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından görme engelli öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik hazırlanmış olan ‘‘Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu’’ basılarak Türkiye genelinde okullarımıza dağıtımı yapıldı.

 ‘‘Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu’’ görme engelli bireylere okuma yazmayı Braille alfabesi ile öğreten bir kaynak kitap olarak tasarlanmıştır. Bu eser hazırlanırken ‘’ Braille alfabesi, görme engelli öğrencilere kolay ve doğru bir şekilde nasıl öğretilir?’’ sorusundan hareket edilmiştir. Bu çerçevede görme engelli bireylere, temel düzeyden başlayarak ileri düzeye kadar okuma yazma öğretimi sistematik ve planlı bir şekilde düzenlenmiştir. Kılavuz kitap görme engelli çocuğu olan velilerimizin ihtiyaçlarına yönelik kaynak niteliğinde bir kitaptır. Görme engellilerle çalışan öğretmenlerimiz açısından da okuma yazma öğretimi sırasında onlara yardımcı olacak bir materyalin bulunması işlerini kolaylaştıracaktır.

Görme engelli öğrencilere yönelik hazırlanan ‘‘Görme Engellilere Okuma Yazma Öğretim Kılavuzu’’ örnek çalışmalarla desteklenerek alanda tek olma özelliğini taşımaktadır. Görsel unsurların kullanımıyla son derece nitelikli ve okuma yazmayı kolaylaştırıcı kılavuz kitap hazırlanmıştır. Braille okuma yazma öğretiminde temel düzeyden ileri düzeye kadar yapılan bütün çalışmalarda, öğrencinin uygulamalı ve zevkli bir öğretim sürecini göz önüne alan nitelikte bir çalışma gerçekleştirilmiştir.

Görme Engelli Öğrencilere Yönelik Kılavuz Kitabı İçin Tıklayınız.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.