Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

DEPREMDEN ETKİLENEN ÖĞRENCİLERİMİZE BURS DESTEĞİ

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Eğitim Derneği (TED) arasında Elazığ depreminde zarar gören ailelerin çocuklarına eğitim bursu desteği sağlanmasına ilişkin protokol imzalandı.
DEPREMDEN ETKİLENEN ÖĞRENCİLERİMİZE BURS DESTEĞİ

Protokol imza törenine katılan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı konuşmada, depremin yaralarını sarmak istediklerini söyledi. Bu bağlamda Millî Eğitim Bakanlığının da elinden geleni yapmasının kendisini mutlu ettiğini belirten Selçuk, depremin ardından ilgili bakanlıkların meseleye hemen müdahil olduğunu ve gereken tedbirleri aldığını ifade etti. Afet ve acil durum merkezleriyle iletişimin güçlendirildiğini anlatan Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti: "MEB'e ait kurumlarda, depremin ilk gününden bugüne kadar Elazığ'da 54 bin 661 vatandaşımıza barınma imkânı sağladık.

Elazığ genelinde 31'i okul, 8'i kurum binası olmak üzere 39 binada ağır ve orta hasar tespit edildi ve bunlar boşaltıldı. Malatya'da ilinde ise 30 okuldaki 8 bin 985 öğrencinin en yakın okullarla ilişkilendirildi. Depremde zarar gören çocuklarımızın eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için destek olmak hepimizin öncelikli görevidir. Çocuklarımızın bir an önce normal yaşamlarına dönebilmeleri ve depremin yıkıcı etkilerinden uzaklaşabilmeleri için psikososyal destek faaliyetleri devam ediyor. Psikososyal destek çalışmaları kapsamında bugün itibarıyla ulaştığımız öğrenci ve vatandaş sayısı 20 binin üzerindedir.

Depremin yaralarının sarılması konusunda Türkiye'de büyük bir gayret ortaya konduğunu da ifade eden Bakanımız Ziya Selçuk, "Türk Eğitim Vakfı ve Türk Eğitim Derneğine depremde zarar gören çocukların ihtiyaçları konusunda gösterdikleri hassasiyet dolayısıyla teşekkür ediyoruz." diyerek konuşmasını tamamladı.

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da manevi ve maddi kayıplardan dolayı öğrenimi devam ettiremeyecek durumda olan öğrencilerin eğitimlerini sürdürmeleri için ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi. 

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise dernek olarak tüm afetlerde milletimizin yanında bulunmak için özveri gösterdiklerini belirterek depremden zarar gören çocuklar için Bakanlık koordinasyonunda ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. 

Konuşmaların ardından Bakanlığımız adına Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül ile Türk Eğitim Vakfı adına Rona Yırcalı ve Türk Eğitim Derneği adına ise Selçuk Pehlivanoğlu tarafından imzalanan protokol kapsamında merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan depremde zarar gören ailelerin çocuklarına, tüm eğitim kademelerinde eğitim hayatları boyunca burs imkânı sağlanacaktır.

 

14-02-202014-02-202014-02-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.