Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bakanlığımızca koronavirüs döneminde 1,5 aylık zaman diliminde toplam 12 milyon 500 bin öğrenci ve veliye rehberlik hizmeti verildi.

Bakanlığımızca koronavirüs döneminde  1,5 aylık zaman diliminde toplam 12 milyon 500 bin öğrenci ve veliye rehberlik hizmeti verildi.

Genel Müdürlüğümüz koordinesinde 1, 5 ayda 7 milyon öğrenci ve 5.5 milyon veliye rehberlik hizmeti verildi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de görülen COVİD-19 salgını nedeniyle koruyucu ve önleyici tedbirler kapsamında öğrencilerimizin yüz yüze eğitim imkânından uzak kaldığı bu günlerde akademik gelişim çalışmaları ile birlikte sosyal duygusal ve kariyer gelişimlerinin bir bütün olarak desteklenmesi amacıyla rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri de sunuldu.

Uzaktan eğitim sürecinin başladığı 23 Mart 2020 tarihinden 7 Mayıs 2020 tarihine kadar rehberlik ve psikolojik danışma servislerimiz ile rehberlik ve araştırma merkezlerimiz tarafından 1, 5 ayda 7 milyon öğrenci ve 5.5 milyon veliye rehberlik hizmeti verildi.

Eğitim kurumları ile rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevli rehberlik öğretmenleri tarafından grup ve bireysel olarak verilen rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri, gün gün e-Rehberlik sistemine işlendi. e-Rehberlik sistemi sayesinde sınıf, okul, ilçe, il ve Türkiye genelinde rehberlik ile ilgili çalışmalarına anında ulaşmak mümkün.

e-Rehberlik sisteminden alınan bazı verilere göre;

Koruyucu önleyici kapsamdaki grup çalışmalarında stresle baş etme, sağlıklı yaşam, psikososyal destek programı ilk sıralarda yer aldı.

Stresle baş etme becerileri ve sağlıklı yaşam konularında en fazla öğrenciye ulaşılan ilk 4 il İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli oldu.

Eğitsel rehberlik hizmetlerinde en fazla çalışılan konular zaman yönetimi ve motivasyon olurken, mesleki rehberlikte meslek tanıtımı, meslek seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar ön sırada yer aldı.

Öğrencilerimiz bireysel olarak en çok uyum, motivasyon ve hedef belirleme konularında yardım talep etti.

 Öğrencilerimizin yanı sıra velilerimize de verilen rehberlik hizmetlerinde öne çıkan konular sağlıklı yaşam ve psikososyal destek oldu. Velilerimizin bireysel olarak en çok akademik konularda yardım talep ettiği görüldü.

Bu süreçte fedakârca emek veren rehberlik araştırma merkezleri ile okul rehberlik servislerinde görev yapan rehberlik öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve bölüm başkanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız. 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.