Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ZEKATHON ÖDÜLLERİ ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

ZEKATHON ÖDÜLLERİ ÖĞRENCİLERİMİZ İLE BULUŞTU

BİLSEM öğrencilerimizin birbirinden yaratıcı ve faydalı projelerinin yarıştığı Zekâ Gücü Turkcell ZEKATHON Yarışması sonuçlandı.

BİLSEM öğrencilerimiz, bir sosyal sorumluluk projesi olan ve uzaktan eğitimi desteklemek amacıyla gerçekleştirilen, Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce ortaokul ve lise öğrencilerimizin yarışma kapsamında aldıkları 1.000 saatlik çevrim içi eğitimden sonra geliştirdikleri 50'den fazla doğal afet ve yapay zeka temalı projeleriyle yarıştılar.

Zekathon Jürisindeki Turkcell yöneticileri, özel sektör temsilcilerini ve bakanlık yetkililerinin oylarıyla belirlenen dereceye giren takımlara ödüllerini BiP Meet üzerinden gerçekleşen ödül töreninde Turkcell Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Serkan ÖZTÜRK ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL tarafından ödüller takdim edildi.

Yarışmaya Adana Kozan BİLSEM'den katılan Yiğit Bakır, İpek Deveci, Meyra Ada Aygün, Eren Küçükateş ve Deniz Ege Yıldırım'dan oluşan ortaokul grubu 'Seni Daha İyi Anlıyorum' projesi ile birinci oldu. Türk İşaret Dili kullanan kişilerin bazı önemli ihtiyaçlarını anlatmasına yardımcı olmayı amaçlayan proje kapsamında işaret dili kullanan engelli bireylerin en çok ihtiyaç duyduğu durumları tespit edebilmek için Kozan HEM Türkçe İşaret Dili kursundan destek alındı. Ortaokul grubunda İstanbul Fuat Sezgin BİLSEM öğrencileri 'Akıllı Diş Fırçası' projesi ile ikinci, Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası BİLSEM öğrencileri 'Güvenli Bisiklet' projesi ile üçüncü olurken Samsun Rotary Kulüp BİLSEM öğrencileri 'En-gerek' projesi ile jüri özel ödülüne layık görüldü.
İstanbul Fuat Sezgin BİLSEM öğrencileri Sanem Duran, Elif Akın, Doğa Akal, Deniz Erçetin ve Ayşe Çavuşoğlu 'Ağaçları Yapraklarından Tanıyan Uygulama' projesi ile lise grubunun birincileri oldu. Proje, ülkenin bitki coğrafyasında yer alan ağaçların insanlara yeterince tanıtılmamış olduğu düşüncesinden ortaya çıktı. Bu mobil uygulama ile yaprak fotoğrafından ağacı tanıyan ve ağaçlar ilgili veri tabanına yüklenen çeşitli bilgilerin kullanıcıya sunulması, ayrıca iki farklı oyunla bilgilerin eğlenceli şekilde öğretilmesi amaçlanıyor. Lise grubunda Kadıköy Alev Alatlı BİLSEM öğrencileri 'Tekerlekli Sandalye Akü Şarj İstasyonları Mobil Harita Uygulaması ile Engelim Yok' projesi ile ikinci, Şanlıurfa BİLSEM öğrencileri 'Akıllı Madenci Bareti' projesi ile üçüncü olurken, Kaman BİLSEM öğrencileri 'Akıllı Sera' projesi ile jüri özel ödülüne layık görüldü.
Zekathon boyunca öğrenciler, yarışmaya katıldıkları projelerinde kullanmak üzere Zekâ Gücü LMS üzerinden hızlandırılmış eğitimler aldı. Program kapsamında öğrencilere önce elektronik devre tasarlamak için Arduino ve 3 boyutlu materyal tasarımında kullanılan Tinkercard eğitimleri verildi.

Bu heyecana ortak olup yoğun katılım gösteren, projeye katılıp destek veren herkese teşekkür eder, ödül kazanan öğrencilerimizi tebrik ederiz.

ZEKATHON YARIŞMASI SONUÇLANDI.ZEKATHON YARIŞMASI SONUÇLANDI.ZEKATHON YARIŞMASI SONUÇLANDI.ZEKATHON YARIŞMASI SONUÇLANDI.ZEKATHON YARIŞMASI SONUÇLANDI.ZEKATHON YARIŞMASI SONUÇLANDI.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.