Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Zekâ Küpü Projesi Kapsamında İlk Teknoloji Sınıfı Açılışı Ordu´da Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz ve Turkcell işbirliğiyle hayata geçirilen “Zekâ Küpü” projesi kapsamında ilk teknoloji sınıfı Ordu’da Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim ve Sanat Merkezi’nde açıldı.
Zekâ Küpü Projesi Kapsamında İlk Teknoloji Sınıfı Açılışı Ordu´da Yapıldı

“Geleceğin Aziz Sancarlar’ı bu laboratuvarlarda yetişecek”

Teknoloji Sınıfının açılış töreninde konuşan Genel Müdürümüz Celil Güngör, bu tür projelerin özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerinin gelişmesi açısından çok önemli olduğuna söyledi. 

Müsteşar Yardımcımız Ahmet Emre Bilgili ise yaptığı konuşmada Millî Eğitim Bakanlığının özel yetenekli çocuklara büyük önem verdiğini ve Bakanlığımızın bu alanda yaşanan sıkıntıları kalıcı bir şekilde çözüp özel yetenekli çocukların hak ettikleri gelişmişliğe ulaşabilecekleri imkânları sunmak için çok çalıştığını belirtti.

Ordu BİLSEM’e ismi verilen M. Hilmi Güler de konuşmasında, “Bugün de her biri birer yıldız olma potansiyeline sahip olan özel yetenekli çocuklarımıza, yurdumuzun dört bir yanında fırsatlar yaratmak için yola çıkıyoruz. Geleceğin ödüllü bilim adamları, Aziz Sancarlar’ı bu laboratuvarlarda yetişecek. Dünya ekonomisi teknolojinin yön verdiği 4. Sanayi Devrimi ile şekillenirken, bizim çocuklarımız ve gençlerimiz de bu sürecin üreten birer parçası olacak” ifadelerini kullandı.  

 

“Gözünüzü seveyim çocuklar, çok çalışın”

Zekâ Küpü projesi kapsamında açılan ilk teknoloji sınıfının açılışı münasebetiyle Nobel Ödüllü Türk bilim adamı Aziz Sancar, BİLSEM’li öğrencilere bir mesaj gönderdi. Törende M. Hilmi Güler tarafından okunan mesajda Aziz Sancar şunları söyledi: “Sevgili çocuklar, bir Türk bilim adamı olarak, pozitif bilimlerde henüz ilk Nobel’i ben almış olabilirim. Ama inanın, insanların çoğu, hepimiz aşağı yukarı aynı zekâya sahibiz. Başarı, zekâ kadar, hatta daha da önemli olarak çalışmakla elde edilir. Sebat lazım, inat etmek lazım ve çalışmak lazım. Gözünüzü seveyim çocuklar, çok çalışın. Yoksa bilim yapamayız ve bilim olmadan hep geride kalırız. Sizlere inanıyor ve sizlerle gurur duyuyorum.”

 

Proje kapsamında,  Türkiye’nin 7 bölgesinde özel yetenekli öğrencilerin okul sonrası proje tabanlı eğitim gördüğü BİLSEM’lerde  (Bilim ve Sanat Merkezi) Turkcell tarafından özel tasarlanmış, “kendin yap” kültürü ile teknolojik üretkenliği hedef alan laboratuvarlar oluşturulacak. Özel yetenekli öğrenciler bu laboratuvarlarda  3 boyutlu yazıcılar, Arduino elektronik öğrenme kitleri, robot ve yazılım ekipmanlarıyla tanışacak, nesnelerin interneti ve yazılımcılık konusunda eğitimler alacak. Laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler Turkcell Akademi eğitim altyapısı kullanılarak online ortamlarda verilecek eğitimlerle desteklenecek. Proje ile zekâsıyla geleceğe yön vermesi hedeflenen Türkiye’nin dört bir yanındaki özel yetenekli öğrencilerin, potansiyellerini gerçekleştirmesi ve geleceğe yön verecek teknolojilere erişmeleri amaçlanıyor. 

30-05-2016 30-05-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.