Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÜNİVERSİTELERİN KAPISI ÖZEL EĞİTİM MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARIMIZA DA AÇILDI.

ÜNİVERSİTELERİN KAPISI ÖZEL EĞİTİM MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARIMIZA DA AÇILDI.

Üniversitelerin kapısı, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi mezunlarımıza da açıldı.  

Bakanlığımız son yıllarda, mesleki eğitimde çok sayıda projeyi uygulayarak önemli dönüşümleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Engellilerimizin yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyor, engelli bireylerimizin toplumsal yaşama tam katılımı yönünde olumlu katkılar sağlamak için çalışıyoruz.  

Temmuz 2021'den önce özel eğitim meslek okulu diploması bulunanlar ile özel eğitim mesleki eğitim merkezi öğrenim belgesi bulunanlara da üniversitenin kapısı açıldı. Artık bu okullarımızın mezunları da YKS'ye başvuruda bulunabilecek.  

Millî Eğitim Bakanlığı, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim meslek okullarını bitirenlerin Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girmesine imkân sağlayan düzenlemenin kapsamını genişleterek hem eski mezunların hem de özel eğitim mesleki eğitim merkezi mezunlarının üniversiteye erişiminin önünü açtı.   

2018 yılında yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ile özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinin ismi, özel eğitim meslek okulu olarak değiştirilmişti.   

186 özel eğitim meslek okulunda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olan 13.673 öğrenciye 18 meslek alanında eğitim verildiğini dile getiren Bakanımız Sayın Mahmut Özer,  şunları kaydetti: "Bu okullardan mezun olanların yükseköğretime giriş imkânı bulunmuyordu ve yükseköğretime devam edemiyorlardı. Temmuz ayında bir iyileştirme yapmış ve 2021 yılı itibarıyla özel eğitim meslek okulu diplomasına sahip olanların üniversiteye girişlerine imkân sağlamıştık. Bu konuda yeni bir adım attık ve Yönetmelik değişikliğinin yayımlandığı tarihinden önce "özel eğitim mesleki eğitim merkezi öğrenim belgesi" ile "özel eğitim meslek okulu diploması" bulunanlara da üniversiteye giriş imkânı sağladık."   

Hayırlı uğurlu olsun..

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.