Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Türkiye´nin Özel Eğitim Tecrübesi Bosna Hersek´e Aktarıldı

Bakanlığımız, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı iş birliğiyle yapılan "Özel Eğitimde Türkiye Balkanlar Tecrübe Paylaşımı-Engelimi Türkiye ile Aşıyorum" programı Bosna Hersekte başladı.
Türkiye´nin Özel Eğitim Tecrübesi Bosna Hersek´e Aktarıldı

       Bakanlığımız, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı ve Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı iş birliğiyle yapılan "Özel Eğitimde Türkiye Balkanlar Tecrübe Paylaşımı-Engelimi Türkiye ile Aşıyorum" programı Bosna Hersek´in güneyindeki Mostar şehrinde başladı.

       Ülkemizin özel eğitim deneyiminin Balkanlara aktarılması amacıyla hayata geçirilen programın Bosna Hersek´teki pilot uygulaması kapsamında, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR ile Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Elvira DİLBEROVİC bir araya geldi.

      Genel Müdürümüz Sayın GÜNGÖR yaptığı açıklamada, Bosna Hersek´teki özel eğitim okullarını ziyaret ederek eğitim koşullarını inceleyeceklerini, Türkiye´den gelen uzmanlarımızın da Bosna Hersek´e hangi konularda yardım sağlanabileceğini gözlemleyeceklerini belirtti. Bosna Hersek´le yürütülen bu projenin pilot uygulama olmasına rağmen ilgiyle karşılandığını ifade eden Sayın GÜNGÖR, Kosova ve Azerbaycan´dan da iş birliği talepleri geldiğini, son derece başarılı geçen bu çalışmanın diğer ülkelerde de en kısa süre içinde uygulanması temenni ettiğini söyledi.

       Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Elvira DİLBEROVİC ise pilot uygulamanın Bosna Hersek´in dört kantonunda yapılacağını belirterek "Program Hersek-Neretva, Saraybosna, Zenica-Doboj ve Tuzla kantonlarındaki özel eğitimle ilgilenen kurumlarda uygulanacak." diye konuştu. Geçen haftalarda İstanbul´da 13 okulu ziyarette bulunduğunu anımsatan DİLBEROVİC, "Programın bir sonraki aşaması kapsamında Bosna Hersek´te özel eğitimle ilgilenen öğretmenler bir haftalık eğitim için Türkiye´ye gidecek ve özel eğitim gerektiren çocukların ne tür ihtiyaçlara sahip oldukları konusunda bilgi sahibi olacak." ifadelerini kullandı.

 

25-04-201725-04-201725-04-201725-04-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.