Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

“Türk İşaret Dili” ve “Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları” Kursları Düzenlendi

“Türk İşaret Dili” ve “Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları” Kursları Düzenlendi

8 Ağustos 2016’ da başlayan “Türk İşaret Dili Kursu”na 120; yine aynı tarihte başlayan “Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Kursu”na 80 kursiyer davet edildi.

Açılışı birlikte yapılan kurslarda alanlarında uzman eğitim görevlileri, ülkemizin değişik illerindeki zihin engelliler okulları ile işitme engelliler okullarında görev yapmakta olan özel eğitim öğretmenleri, branş öğretmenleri ve idarecilerle buluştu. Türk İşaret Dili kursuna KKTC’den iki öğretmen de katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan açılış programında,  15 Temmuz 2016 Darbe Girişimini anlatan slayt gösterisine ve Genel Müdürlüğümüz Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Turgut BAĞRIAÇIK’ın konuşmasına yer verildi. Daire Başkanımız Turgut BAĞRIAÇIK, Türk İşaret Dili Kursuna işitme engelliler ilkokulları, ortaokulları ve işitme engelliler özel eğitim meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin katıldığını, esasen Bakanlığımızın bu okullarda görev yapan tüm öğretmen ve idarecilerin işaret dilini mutlaka öğrenmeleri yönünde bir politika belirlediğini ve bu amaca dönük olarak işitme engelliler ilkokullarının 1, 2 ve 3. sınıflarına haftada iki ders saati okutulmak üzere Türk İşaret Dili Dersi konulduğunu vurguladı. BAĞRIAÇIK; uygulamalı ve atölye çalışmaları şeklinde kurgulanan Türk İşaret Dili Kursuna eğitim görevlisi olarak katılan altı (6) uzmanın kurstaki sınıflara dönüşümlü olarak girmeleri ile uyguladıkları farklı yöntem ve tekniklerden tüm kursiyerlerin etkili bir şekilde yararlanmalarının hedeflendiğini belirtti.

Kursiyer öğretmen ve okul idarecilerimizin, görev yapmakta oldukları okullara devam eden zihinsel engelli ve işitme engelli öğrencilere daha yararlı olabilmek adına ilgiyle takip ettikleri kurslarda, eğitim görevlilerinin program doğrultusundaki sunumlarının yanı sıra uygulamalı derslere de yer verildi.

Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları kursunda, özel eğitim öğretmenlerinin öğrenme-öğretme sürecinde sıklıkla başvurabilecekleri yöntem ve tekniklere değinildi. Türk İşaret Dili kursunda ise işitme engelli öğrencilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları nesnelerin ve yaptıkları eylemlerin işaretleri ile öğrencilerin akademik derslerde kullanabilecekleri sözcük ve sözcük gruplarının işaretleri verildi.

Oldukça yoğun ve yararlı geçtiği dile getirilen kurslardan “Otizmli Öğrencilerin Eğitiminde Özel Eğitim Uygulamaları Kursu”, 12 Ağustos 2016 Cuma günü yapılacak olan sertifika töreniyle sona erecek. İki hafta sürecek “Türk İşaret Dili Kursu” ise 19 Ağustos 2016 Cuma günü yapılacak olan sınavın ardından sonlandırılacak.

10-08-2016 11-08-2016

11-08-2016 11-08-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.