Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

“Türk İşaret Dili” Kursu Düzenlendi

“Türk İşaret Dili” Kursu Düzenlendi

15 Ağustos 2016’da Antalya Falez Uygulama Otelinde başlayan “Türk İşaret Dili Kursu”na 80 kursiyer davet edildi.

Kursta ülkemizin değişik illerindeki işitme engelliler ilkokulları, ortaokulları ve işitme engelliler özel eğitim meslek liselerinde görev yapmakta olan özel eğitim öğretmenleri, branş öğretmenleri ve idareciler buluştu. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan açılış programında,  15 Temmuz 2016 Darbe Girişimini anlatan slayt gösterisine yer verildi.

Açılışta Bakanlığımızca Türk İşaret Diline kaynak olması ve ortak bir dil oluşturulması amaçlanarak hazırlanan Türk İşaret Dili Sözlüğünden bahsedilerek kurs eğitiminde bu sözlüğün temel alınacağı belirtildi. Daha sonra Bakanlığımızca işitme engelliler okullarında görev yapan tüm öğretmen ve idarecilerin işaret dilini mutlaka öğrenmeleri yönünde bir politika belirlendiği ve bu amaca dönük olarak işitme engelliler ilkokullarının 1, 2 ve 3. sınıflarına haftada iki ders saati okutulmak üzere Türk İşaret Dili Dersi konulduğu vurgulandı. Ayrıca uygulamalı ve atölye çalışmaları şeklinde kurgulanan Türk İşaret Dili Kursuna eğitim görevlisi olarak ilk hafta üç (3) ikinci hafta ise altı (6) uzmanın kurstaki sınıflara dönüşümlü olarak girmeleri ile uyguladıkları farklı yöntem ve tekniklerden tüm kursiyerlerin etkili bir şekilde yararlanmalarının hedeflendiği belirtildi.

Eğitim görevlilerinin program doğrultusundaki sunumlarının yanı sıra uygulamalı derslere de yer verileceği ve işaretlerin anlatımına dönük çeşitli video gösterimlerinin yapılacağı vurgulandı. İşaret dilinin günlük konuşmalar içerisinde kullanıldığında daha akıcı olacağı ve bu amaçla kurs programında işitme engelli öğrencilerin günlük hayatlarında karşılaştıkları nesnelerin ve yaptıkları eylemlerin işaretleri ile öğrencilerin akademik derslerde kullanabilecekleri sözcük ve sözcük gruplarının işaretleri konularının yer aldığı belirtildi.

Temel düzeyde verilen bu eğitimin üzerine eğitimcilerimizin yeni bilgiler ekleyerek işaret dili eğitiminin daha kalıcı olması hedeflenmektedir.

Oldukça yoğun ve yararlı geçtiği dile getirilen “Türk İşaret Dili Kursu” 26 Ağustos 2016 Cuma günü yapılacak olan sınavın ardından sonlandırılacak.

15-08-2016 15-08-2016

 15-08-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.