Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Türk İşaret Dili Dersi Öğretmen ve Öğrenci Kitabı Yayımlandı

Türk İşaret Dili Dersi Öğretmen ve Öğrenci Kitabı Yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından işitme engelliler ilkokullarının 1. sınıflarında okutulan Türk İşaret Dili Dersi için öğretmen ve öğrenci kitapları (öğretim materyalleri) hazırlandı. Talim ve Terbiye Kurulu tarafından eğitim aracı olarak kabul edilen materyallerin basımı tamamlanarak 2016-2017 öğretim yılında kullanılmak üzere işitme engelliler ilkokulları ile özel eğitim sınıflarına devam eden öğrenciler ve bu okullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin kullanımına sunuldu.

 Türk İşaret Dili Dersi Öğretim Materyallerinin tanıtımı amacıyla 9 Kasım 2016 tarihinde İstanbul Fatih Mimar Sinan İşitme Engelliler İlkokulunda bir toplantı düzenlendi. Genel Müdürümüz Celil Güngör, daire başkanları, akademisyenler, bu alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenci, öğretmen ve velilerin katıldığı toplantı, işitme engelli öğrencilerin ritim gösterisi ile başladı. Öğretim materyallerini tanıtan sinevizyon gösteriminin ardından materyallerin hazırlanmasında görev alan yazarlar, STK temsilcileri, akademisyenler konuşmalarını yaptı. Toplantının sonunda bir konuşma yapan Celil Güngör işaret dili ile ilgili çalışmaların öneminden bahsettikten sonra hazırlanan materyalde 11 temada 624 sözcüğün işaret dilindeki gösteriminin yer aldığını belirtti. Güngör, sözcüklerin işaret dilindeki karşılıkları derslerde öğrenildikçe öğrencilerimizin iletişim sorunlarının azalacağını ve özgüvenlerinin artacağını; böylelikle işitme engelli bireyler arasındaki iletişimin gelişebileceğini, bilgi kaynaklarına ulaşmalarının kolaylaşacağını ve akademik yönden gelişebileceklerini belirtti. Hazırlanan öğretim materyallerinde iletişim dili olarak işaret dilinin, anlatım biçimi olarak da görsel kompozisyonların kullanılmasının ilk ve öncü bir çalışma olarak eğitim sistemimizde yerini aldığını ifade eden Güngör’ün konuşmasının ardından materyallerin hazırlanmasında görev alanlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Türk İşaret Dili Dersi Materyalleri tanıtım videosu için tıklayınız

 

 

09-11-201609-11-2016

09-11-201609-11-2016

09-11-201609-11-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.