Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

TÜBİTAK 53. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI'NIN KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ELİNDEN ALDI

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın 53. ödül töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile TÜBİTAK Başkanımız Sayın Hasan Mandal'ın katılımı ile gerçekleştirildi.
TÜBİTAK 53. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI'NIN KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ELİNDEN ALDI

Lise öğrencilerini temel, sosyal alanlarda ve uygulamalı bilim alanında araştırmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla 53'üncüsü düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın ödül töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, 53 yıldan bu yana gençlerin güncel bilim ve teknoloji etkinliklerine katılımlarını teşvik etmek için istikrarlı bir şekilde lise öğrencileri arasında araştırma projeleri ödül törenini gerçekleştiren TÜBİTAK'a teşekkür etti. Bakanımız Sayın Mahmut Özer, etkinliğe katılan öğrenci ve öğretmenleri kutladı.   

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde son 19 yılda eğitime erişimle ilgili engeller kaldırıldıktan sonra Bakanlık olarak birinci önceliklerinin çocukların akademik olarak dünyada akranlarıyla yarışabilir ama aynı zamanda devletinin ve milletinin değerlerini içselleştirilmiş gençler yetiştirmek olduğunu belirten Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Bu anlamda bilim ve sanat merkezlerimiz eğitim öğretimin dışında gençlerimizin bilim ve sanayiyle, teknolojiyle, sanatla aktif olarak ilgilenmeleri ve özel yeteneklerini geliştirmelerine büyük destek verdi." dedi.  

Özel yetenekli öğrencilerin bilim ve sanat merkezlerine erişimlerini arttırmak için büyük çaba gösterdiklerini kaydeden Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "2021 yılında bu bilim sanat merkezlerini 225'e ve bu sene de 355'e ulaştırmış olmanın mutluluğunu taşıyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı olarak özellikle gençlerimizin fikrî mülkiyetle tanışmaları, fikrî mülkiyet ve sınai haklar kültürüyle yetişmeleri için de büyük çaba sarf ediyoruz. Bilim sanat merkezlerimiz ve mesleki eğitim okullarımızda bu anlamda büyük bir seferberliği yürütmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Son 10 yılda Millî Eğitim Bakanlığında bu birimlerde fikrî mülkiyetle ilgili her yıl 2,9 ürünün tescili alınmışken 2022 yılında henüz yıl bitmeden 7 bin 200 fikrî mülkiyetin tescilini almanın mutluluğunu yaşıyoruz." değerlendirmesine bulundu.   

17 Haziran'da okulların yaz tatiline gireceğini hatırlatan Bakanımız Sayın Mahmut Özer, şunları söyledi: "Öğrencilerimizi yalnız bırakmamak, onların bilimle, sanatla sürekli temaslarını artırmak için Millî Eğitim Bakanlığı olarak ilk defa yaz okulu uygulamasını başlatık. Bilim ve sanat merkezlerinde 'bilim' ve 'sanat' diğer tüm okul türlerinde matematik yaz okulu ve İngilizce yaz okulunu ilk defa tüm öğrencilerimizin hizmetine sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İlk defa bu uygulamayı da öğrencilerimizin istedikleri yerde, Türkiye'nin neresine giderlerse gitsinler ücretsiz bir şekilde yararlanabilecekleri bir mekanizmaya aynı şekilde öğretmenlerimiz de gittikleri her noktada aktif olarak katılabilecekleri bir mekanizmaya dönüştürdük. Ben bu vesileyle yaz okulunun tüm öğrencilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."   

Bakanımız Sayın Mahmut Özer, okullardaki bilimsel etkinliklerin kapasitesinin arttırılmasında ve daha fazla öğrencilerin bu etkinliklerde yararlanmasında katkıları nedeniyle emeği geçen herkese teşekkür etti.    

Yarışmaya 38 bin öğrenci başvurdu   Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek amacıyla 53 yıldır yürütülen programa bu sene 25 bini aşkın projeyle yaklaşık 38 bin öğrenci başvuru yaptı.   

1969 yılından beri düzenlenen program kapsamında bu sene final aşamasına kalan 216 proje, 30 Mayıs pazartesi gününden itibaren Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonunda sergilendi. Serginin yanı sıra öğrenciler için program kapsamında sosyal etkinlikler de düzenlendi. Öğrencilerin yoğun başvuru yaptığı programın ulusal düzeydeki son aşaması olan final töreni ise bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.   

53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın final aşamasında jüri üyelerince yapılan değerlendirme sonucunda biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı ve yazılım alanları olmak üzere toplam 12 alanda öğrencilere 12 projede birincilik, 24 projede ikincilik, 36 projede üçüncülük ve 36 projede teşvik ödülü verildi. 

Bu yıl her alanda birer olmak üzere toplam 12 proje birincilik ödülü almaya hak kazandı. 

Biyoloji alanında Balıkesir Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezinden Azra Demirkapılar ve Aslı Ece Yılmaz; değerler eğitimi alanında Adana Bilim ve Sanat Merkezinden Nazlı Aksay birincilik ödülü aldı.  

Ödüller; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank tarafından öğrencilere takdim edildi.

TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASININ KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ELİNDEN ALDITÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASININ KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ELİNDEN ALDITÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASININ KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ELİNDEN ALDITÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASININ KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ELİNDEN ALDI

TÜBİTAK LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASININ KAZANANLARI, ÖDÜLLERİNİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞANIN ELİNDEN ALDI

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.