Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde Tercih Danışmanlığı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminde Tercih Danışmanlığı

Bakanlığımız, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde yerleştirme puanlarının açıklanmasının ardından, tercih döneminde öğrencilere ve velilere danışmanlık hizmeti verilmesi amacıyla 81 ilde “tercih danışmanlığı komisyonları“ oluşturmuştur.

6-16 Temmuz´daki tercih döneminde, öğrencilere ve velilere, danışmanlık hizmeti verilmeye başlanmış, illerde ulaşımı kolay okullarda ve mobil olarak kurulan  2 binden fazla tercih danışmanlığı komisyonunda, 7 bin 328 öğretmen görevlendirilmesi yapılmıştır.

Tercih Danışmanlığı Komisyonlarında, öğrencilere ve velilere yönelik rehberlik hizmeti verilmektedir. Komisyonlar, tercih yapılacak okulların fiziki koşulları, ulaşımı, yüzdelik dilimi gibi bilgiler konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca öğrencinin kendini tanıması, becerilerini fark etmesi, bir üst eğitim olan üniversiteden beklentilerini, tercihi yapılacak okulun mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını, okulun yakın ve uzak çevresini, öğrencinin lise sonrası hedeflerinin belirlenmesi konusunda rehberlik hizmeti verilmektedir.

Bakanlığımız, öğrencilerin ve velilerin TEOG sürecinde sağlıklı tercih yapmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin bu komisyonlara mutlaka müracaat etmelerini ve bu komisyonlarımızın tavsiyelerini önemsemelerini istiyoruz. Çünkü okul seçimi, ilerideki üniversite tercihini de belirleyecek bir seçimdir. Bu dönemde öğrencilerin, bir rehberle birlikte tüm bilgileri ortaya koyup kendilerini bilimsel kriterlerle değerlendirecek danışmanlık hizmetine ihtiyacı var.

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.