Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİ'NİN AÇILIŞI ÇORUM'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül: "Bu proje ile Ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak BİLSEM öğrencilerimizin kültürel miras bilincine sahip olması, ülkemize sağlayacakları katkılar açısından büyük önem taşımaktadır."
SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİ'NİN AÇILIŞI ÇORUM'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Çorum Bilim ve Sanat Merkezi'mizden "Ulusal Çocuk Kongresi"..

Çorum BİLSEM tarafından düzenlenen Sosyal Bilimler Ulusal Çocuk Kongresi'nin açılışını Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, Çorum İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Abdullah Kodek, protokol üyeleri, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin katılımları ile gerçekleştirildi.

Çorum Bilim ve Sanat Merkezi'miz tarafından organize edilen "Bilim ve Sanat Merkezleri Ulusal Çocuk Kongresi", farklı illerden BİLSEM'lerin katılımıyla başladı.

"Tema" olarak Türkiye'de; "Bildiri" olarak ise Çorum'da İLK olma özelliği taşıyan Kongre, 19-20-21 Ekim tarihlerinde 3 gün boyunca devam edecek.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül açılış konuşmasında; bu kongre ile Ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak BİLSEM öğrencilerimizin kültürel miras bilincine sahip olması, ülkemize sağlayacakları katkılar açısından önemli olduğunu, ülkemizde yüzyıllar boyunca oluşturulmuş zengin kültürel yapı, öğrencilerimizin sevgi, saygı, yardımlaşma, barış, vatanseverlik, gibi beceri ve tutumların bireylere kazandırılmasında önem taşıdığını ve bu kültürün günümüzde gerçekleşen dijitalleşme ile birlikte medyanın etkisi altına girdiğinden bahsetti.

Medyanın bir taraftan olumlu bir etki gösterirken diğer taraftan olumsuz bir etki yaratabileceğinden bahseden Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, bu durumun BİLSEM öğrencilerimizin bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerini kazanması ile birlikte, somut olmayan kültürel miras öğelerine de sahip olması ve medyanın doğru kullanılması gerekliliğini ortaya çıkardığını belirtti.

İşte bu gereklilik doğrultusunda BİLSEM öğrencilerimizde somut olmayan kültürel miras bilincinin geliştirilmesi, medyanın somut olmayan kültürel mirasın aktarımı üzerindeki etkilerini tartışmak, farklı BİLSEM'lerimizden öğrencilerimizi bir araya getirerek sosyal, kültürel ve bilimsel paylaşımlarını sağlamayı  amaçladıklarını belirten Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül, bu kongrenin kültürel mirasımızın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması hususunda katkı sunması temennisiyle ayrı ayrı illerden gelip bildirileriyle renk ve değer katacak olan kıymetli öğrenci ve öğretmenlere, değerli misafirlere ve bu kongrenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Kongrede konuşma yapan Çorum İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Abdullah Kodek: "Bilim ve sanat merkezleri özel yetenekli öğrencilerin geliştirilmesi amacıyla eğitim veren kurumlar olarak faaliyetlerini yürütmektedirler. Bu kurumlarda çağın gerektirdiği eğitimlerin verilmesinin yanında kültürel kimliğine, milli ve manevi değerlere bağlı geleceğin lider ve bilim insanları yetiştirilmektedir.

Biz eğitimciler için her öğrenci önemlidir ve eğitimde göz ardı edeceğimiz ya da feda edebileceğimiz tek bir ferdin olmadığına inanmaktayız. BİLSEM'ler öğrenci profilleri itibariyle ülkenin geleceğine ışık tutan kurumlar olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir.

Bu kurumlarda yapılan etkinlik temelli eğitim öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, öğrencilerin yaptıkları bilimsel çalışmalar, proje ve sunular bunların paylaşılması öğrencilerimize ayrı bir deneyim kazandırmaktadır.

Bugün başlayacak ve üç gün sürecek kongrede misafir öğrencilerimiz bilimsel sürecin tamamıyla üst düzey bilgi, beceri, tutum ve davranışları deneyimlemiş olacaklardır. Ayrıca öğrencilerin bilimsel çalışmalarını sunarken yarışma formatından uzak bir şekilde, proje ve çalışmalarını paylaşmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşayacaklardır." dedi.

Çorum BİLSEM Müdürümüz Sayın Sadık Efe: "BİLSEM'ler özel yetenekli öğrencilerin geliştirilmesi amacıyla eğitim veren kurumlar olarak faaliyetlerini yürütmekte ise de ilklerin öncüsü Çorum BİLSEM'in ilimizi ilk kez TÜBİTAK 4007 ile tanıştırarak,  Bilim Şenliği ile 5000 kişiye;

Kurumsal olarak 4.sünü gerçekleştirdiğimiz TÜBİTAK 4004 projesi ile her bir seferinde 25 öğrenci olmak üzere toplamda 100 öğrenciye,

Tasarım Beceri Atölyelerinin 10 pilot BİLSEM'i olarak Salgına kadar Çorum merkezde bulunan değişik okullardan 1500 öğrenciye merkezimizde Bilimsel ve Sanatsal eğitimler vererek sadece BİLSEM öğrencilerine değil; BİLSEM dışındaki öğrencilere de ulaşmayı başarmıştır.

Bugün burada İzmir, Batman, Bursa, Giresun, Samsun, (Antalya-Finike), (Manisa-Soma), Ankara, Uşak, Konya, Gaziantep, (Hatay-İskenderun), Elazığ ve Malatya'dan güzel ülkemizin dört bir köşesinden farklı BİLSEM öğrencisini ve öğretmenini ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz." dedi.

 

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN MEHMET NEZİR GÜL, ÇORUMDA SOSYAL BİLİMLER ULUSAL ÇOCUK KONGRESİNİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.