Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin Kapsayıcı Eğitim Hizmetleri Sunma Açısından Kapasitelerinin Güçlendirilmesi (RAMKEG) Projesi" Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Sayın Bakanımızın katılımı ile Ankara'da gerçekleştirilmiştir. 

        Bakanlığımız ve UNICEF iş birliğinde yürütülen "Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin Kapsayıcı Eğitim Hizmetleri Sunma Açısından Kapasitelerinin Güçlendirilmesi (RAMKEG) Projesi" tanıtım ve bilgilendirme toplantısı 25 Eylül 2019 tarihinde Sayın Bakanımızın katılımı ile Ankara'da gerçekleştirildi.Bakanımız konuşmasına, Türk eğitim tarihi açısından önemli adımların atıldığı bir toplantının düzenlendiğini ifade ederek başladı. 2023 Eğitim Vizyonu'nda rehberlik hizmetlerine yönelik ciddi bir beklentinin bulunduğunu vurgulayan Bakanımız Ziya SELÇUK, "Bu beklentinin bugün karşılanıyor olması benim açımdan çok değerli." dedi.Sayın Bakanımız konuşmalarında, rehberlik ve araştırma merkezlerinde (RAM) çalışan personelin yetkinliklerinin artırılması; öğrencilere, ailelere, öğretmenlere psikososyal desteğin sağlanması; veriye dayalı yönetim açısından önemli bir adım olan e-Rehberlik sisteminin kurulması konusunda açıklamalarda bulundu.Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ise konuşmalarında RAM'ların kapasitelerinin arttırılmasını çok önemsediklerini ve RAMKEG projesinin bu bağlamda gerçekleştirilen büyük bir çalışma olduğunu vurguladı.Tanıtım ve bilgilendirme toplantısına UNICEF Türkiye temsilcisi, Bakanlığımız merkez teşkilatı birim amirleri, diğer Bakanlıkların birim amirleri, 81 ilin Milli Eğitim Müdürleri, STK temsilcileri, 242 RAM müdürü katılım sağladı.

Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen RAMKEG Projesi kapsamında;

RAM'larda görev yapan 720 rehberlik öğretmenine "Kapsamlı Gelişimsel Rehberlik Programı Yönetimi'', "Afet ve Acil Durumlarda Psikososyal Destek Hizmetleri Temel Düzey Müdahale Eğitimi" ve "Psikolojik Sağlamlık Eğitimi" verildi.

Geçici Koruma Statüsündeki 170 Gönüllü Eğiticiye Ankara, İstanbul ve Şanlıurfa'da uyum eğitimi verildi. Bu eğiticilerden 151'i rehberlik ve araştırma merkezlerinde destek personel olarak görevlendirildi.

Rehberlik ve araştırma merkezlerinin görünürlük ve bilinirliğini arttırmak amacıyla Kamu Spotu hazırlandı.

Rehberlik ve araştırma merkezlerinin tanıtımına ilişkin Geçici Koruma Statüsündeki Bireylerin yoğun olarak yaşadığı 26 ilde ailelere farkındalık eğitimleri verilmektedir.

Rehberlik ve araştırma merkezlerinde verilen hizmetler ve yönlendirme sürecine ilişkin Türkçe, Arapça ve İngilizce broşürler basılarak dağıtıldı.

26-09-2019 
26-09-2019

26-09-201926-09-201926-09-201926-09-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.