Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİ (RİBA) VE HEDEF LİSTESİ GÜNCELLEME ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİ (RİBA) VE HEDEF LİSTESİ GÜNCELLEME ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rehberlik ve psikolojik danışma servislerince yıllık hedefleri belirlemek ve okul rehberlik ve psikolojik danışma programı hazırlamak için kullanılan Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketleri (RİBA) ile Hedef Listesi'nin güncellenmesi amacıyla sahada görev yapan her kademe ve okul türünden rehber öğretmen/psikolojik danışmanların katılımıyla 3-5 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara'da "Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketi(RİBA) ve Hedef Listesi Güncelleme Çalıştayı" düzenlendi.

Söz konusu çalışma kapsamında okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde öğrenci (okul öncesi hariç), öğretmen ve velilere uygulanan mevcut Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketleri revize edilerek mevcut anket soruları ve değerlendirme yöntemi yeniden yapılandırıldı. Yine bu çalışma ile halk eğitimi, mesleki eğitim merkezi, bilim ve sanat merkezi ile özel eğitim okullarına yönelik yeni anketler geliştirildi. Ayrıca her yıl Bakanlık, İl MEM ve okullar tarafından o yılın hedeflerinin belirlendiği Hedef Listesi'nin kapsamı genişletilerek Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketleri ile uyumlu hale getirildi.

Çalıştaya katılan Rehberlik Hizmetleri Daire Başkan V. Sayın Mecit Ramazan Barın, yürütülen bu çalışma ile RİBA'ların okul ve kurumlarda daha işlevsel olarak kullanılabileceğini böylelikle yıllık hedeflerin daha sağlıklı belirlenebileceğini ifade etti.

REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİRİBA VE HEDEF LİSTESİ GÜNCELLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİRİBA VE HEDEF LİSTESİ GÜNCELLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİRİBA VE HEDEF LİSTESİ GÜNCELLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.REHBERLİK İHTİYACI BELİRLEME ANKETİRİBA VE HEDEF LİSTESİ GÜNCELLEME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.