Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

"Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Etkinlikler, Eserler" Sergisi Dolmabahçe Sanat Galerisinde Açıldı

"Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Etkinlikler, Eserler" Sergisi Dolmabahçe Sanat Galerisinde Açıldı

Genel müdürlüğümüz tarafından düzenlenen; "Sanata Engel Yok: En Özel Öğrenciler, Etkinlikler ve Eserler" sergisi, Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın katılımları ile açıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR "2004´ten itibaren Türkiye´de engellilere ilişkin eğitim, sosyal ve mâli politikalarda açılımlar yapıldığına değinerek, "Bu açılımların sonucunda daha önce evlerinde, odalarında kendilerine göre bir hayat yaşayan engellilerimiz, okullara gitmeye, toplumsallaşmaya başladı. Bununla birlikte engelleriyle birlikte yaşamayı ve toplumda yer almayı; toplum da onları bu şekilde kabul etmeyi öğrendi." dedi.

Bakanlığımızın yeni hedefinin "engellileri ve özel eğitim öğrencilerini okul dışına çıkarmak" şeklinde açıklayan Sayın GÜNGÖR, sergide, öğrencilerin becerilerinin, yeteneklerinin ve yaptıkları işlerin yer aldığını dile getirerek, günümüzde eğitimin sadece okula hapsedilebilen bir eylem olmaktan çıktığını; eğitimi sanatla, meslekle, beceriyle, yetenekle okul dışına taşınması gerektiğini belirtti.

Genel Müdürümüzün ardından sahneye davet edilen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın AVCI konuşmalarında, "öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması, estetik zevklerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilecek faaliyetler için Kültür ve Turizm Bakanlığının bütün imkânlarını Milli Eğitim Bakanlığımızın hizmetine sunduğunu belirtti.
Konuşmalarını "Birçok konuda çalışma alanları kesişen iki kardeş bakanlık olarak imza altına aldığımız protokol ile müzelerimizin, kütüphanelerimizin, tiyatro ve sinemalarımızın, öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin daha aktif kullanacakları, tüm imkânlarından sonuna kadar istifade edecekleri birer kültür ve eğitim mekânlarına dönüştürülmesini ümit ediyoruz."
diye sürdüren Sayın AVCI sergiye eserleriyle katkı sağlayan öğrencilere, onlara rehberlik eden öğretmenlere ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Yalova İbn-i Sina Özel Eğitim Uygulama Merkezi öğrencilerinden İrem Fitöz piyano, Ataşehir Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden Defne Anar arp performansı sunarken, Ataşehir Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden İrem Özcivan da mini bir konser verdi.

Beykoz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri kendi dokudukları keçe elbiseleri bir defile ile sundu.

En Özel Öğrenciler, Etkinlikler ve Eserler sergisi, 11 Aralık´a kadar Dolmabahçe Sanat Galerisi´nde görülebilecektir.

02-12-2016 02-12-2016 

02-12-2016 02-12-2016

02-12-2016 02-12-2016

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.