Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Psikososyal Müdahale Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı Başladı

Psikososyal Müdahale Hizmetleri Değerlendirme Çalıştayı Başladı

MEB ve UNICEF işbirliği ile yürütülen Psikososyal Okul Projesi kapsamında geliştirilen ve 1999 Marmara Depreminden sonra uygulamaya geçirilen Psikososyal Müdahale Programının yenilenme ihtiyacı kapsamında 15-19 Ağustos 2016 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan çalıştay farklı alanlarda, farklı kurum ve üniversitelerden uzman ve akademisyenlerin katılımı ile İstanbul’da başladı. 

Çalıştayın açılışında hazır bulunan Sayın Genel Müdürümüz Celil Güngör konuşmasında, 1999 Marmara depremi sonrası oluşan olumsuz psikolojik etkileri azaltmayı ve kontrol algısını yeniden oluşturmayı amaçlayan bir destek programı kapsamında 2001 yılında Psikososyal Okul Projesinin uygulamaya geçirildiğini belirtti.

Güngör konuşmasında söz konusu programın, toplumun kültürel özellikleri ve hassasiyetleri gözetilerek ve terör, göç, istismar gibi güncel sosyal problemlere çözüm üretecek kapsamda yeniden ele alınacağını ifade etti.  Güngör ayrıca, programın yeniden yapılandırılmasında sadece psikososyal alan uzmanlarının değil aynı zamanda sosyolog, halk bilimci, ilahiyatçı gibi farklı alan uzmanlarının katkılarından yararlanmak amacı ile bu çalışmanın başlatıldığını vurguladı. 

Bu çalıştay ile temel olarak; psikososyal alan uzmanlarınca hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığının takriben 15 yıldan bu yana yürütmüş olduğu “Psikososyal Destek Programı”nın disiplinler arası bir yaklaşımla, özellikle halk bilimi, sosyoloji, felsefe, antropoloji ve ilahiyat gibi farklı alan uzmanlarının katkıları ile zenginleştirilmesi ve kültürel bağlama daha duyarlı ve tutarlı hale getirilmesi, mevcut programları ve uygulamalarımızı büyük ölçüde etkileyen temel kuram ve yaklaşımları, farklı alanların perspektifi ile destekleyerek  yeni bir sentez ortaya konulabilmesi üzerine temel tartışmaların yapılabilmesi amaçlanmaktadır.

Farklı branşlardan akademisyenler ve alanlarında uzman katılımcıların desteği ile bir hafta sürecek çalıştay boyunca, psikososyal müdahale hizmetlerinin disiplinler arası bir yaklaşımla tartışılması sağlanacak. Çalıştay sonunda, bundan sonraki çalışmalar için bir referans oluşturması amacıyla bir çalıştay bildirgesi hazırlanacak ve yayımlanacak.

15-08-2016 15-08-2016

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.