Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

PSİKOSOSYAL DESTEK PROJESİ BAŞLADI

PSİKOSOSYAL DESTEK PROJESİ BAŞLADI

Millî Eğitim Bakanlığı, depremin yaşandığı ilk günden itibaren öğrenci ve velilerin sosyal yaşama hızlı bir şekilde uyumunu sağlamak için yürüttüğü 'psikososyal destek faaliyetleri'ne devam ediyor.

Bu kapsamda öğrenci, öğretmen ve velilerin yaşadıkları zorlu yaşam olayları karşısında psikolojik sağlamlıklarını artırmak, bu olayların travmatik etkileriyle baş etmelerini ve normalleşme sürecine uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla "Psikososyal Destek Projesi" Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF iş birliği ile başlatıldı.

Projenin ilk döneminde iyileştirici çocuk oyunları ve çocuk hikâyelerinin oluşturulması, Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM) Eğitici Eğitimi'nin 800 rehber öğretmen/psikolojik danışmana verilmesi planlanmaktadır.

Travma Sonrası Grup Temelli Müdahale (TS-GTM) Eğitici Eğitimlerinin ilki 3-7 Nisan 2023 tarihleri arasında 80 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

Eğitimin açılışında ARGE ve Projeler Daire Başkanı Sayın Fatih Paça, akademisyen ve öğretmenlerimizle bir araya gelerek konuşmasında depremden etkilenen illerdeki Bakanlığımız tarafından hazırlanan psikososyal eylem planı doğrultusunda yürütülen çalışmaların önemini vurgulayıp bölgede görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların özverili çalışmalarının iyileşme sürecindeki katkılarından bahsetti. Sayın Fatih Paça, proje kapsamında zorlu yaşam olayı sonrasında yoğun travmatik stres tepkileri sergileyen öğrenciler ile çalışma becerileri kapsamında rehber öğretmen/psikolojik danışmanların gelişimi sağlanarak sahada daha fazla öğrenci ve veli ile çalışmalarının hedeflendiğini de ifade etti.

PSİKOSOSYAL DESTEK PROJESİ BAŞLADI.PSİKOSOSYAL DESTEK PROJESİ BAŞLADI.PSİKOSOSYAL DESTEK PROJESİ BAŞLADI.PSİKOSOSYAL DESTEK PROJESİ BAŞLADI.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.