Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Psikososyal Destek Eğitim Programlarının Yenilenmesi

Psikososyal Destek Eğitim Programlarının Yenilenmesi

 

Projenin Adı: ''Psikososyal Destek Programlarının Yenilenmesi Projesi'' 

Koordinatör Kurum: Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 

Projenin Amacı:  Milli Eğitim Bakanlığı ve UNICEF iş birliği ile 2001 yılında hazırlanan ve halen uygulanmakta olan psikososyal destek programlarının yenilenmesini ve yaygınlaştırılmasını sağlamaktır. 

Proje Süresi: 24 ay 

Başlangıç ve Bitiş Tarihleri: Kasım 2017-Ekim 2019 

Proje Bütçesi: 4.195.890 TL 

Proje Ortağı / Kaynağı: UNICEF 

Proje Süreci ve Çıktıları: 

 • Proje kapsamında 7 bölgede 7 odak grup çalışması düzenlenerek mevcut programlar alanda çalışan uzmanlar tarafından değerlendirilmiş ve ihtiyaç analizi yapılmıştır.

 • Psikososyal müdahale hizmetlerine kaynaklık etmesi amacıyla Psikososyal Destek Programları Mevzuat Çalıştayı düzenlenmiştir.

 • İhtiyaç analizi neticesinde akademisyenler ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla 3 adet içerik oluşturma çalıştayı düzenlenmiştir.

 • Hazırlanan taslak psikososyal destek programlarının  pilot çalışmalarının yapılması amacıyla ilgili başlıklardan 26 pilot il belirlenmiş olup 14-25 Mayıs 2018 tarihleri arasında pilotlama çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

 • Psikososyal Destek Programlarının Yenilenmesi amacıyla Kasım 2017 yılında UNICEF ile başlatılan proje kapsamında 1 önleyici, 6 tanesi güçlendirici (Göç, Terör, Cinsel İstismar, İntihar, Ölüm-Yas, Doğal Afet) olmak üzere toplam 7 kitap hazırlanmıştır.

 • Psikososyal destek programları kapsamında yürütülen hizmetlerin daha verimli sunulması "Psikososyal Destek Programları" içerisinde yer alan etkinliklerin uygulayıcılar tarafından etkili bir biçimde uygulanması ve uygulamada birliğin sağlanması amacıyla Psikososyal Destek Programları Uygulama Kılavuzu hazırlanmıştır.

 • Psikososyal koruma, önleme, krize müdahale, izleme ve değerlendirme çalışmalarına yönelik ihtiyaçların karşılanması ve sorunların çözümü için etkili bir biçimde planlama ve koordinasyonun yapılması ile ilgili iş ve işlemlerin düzenlendiği "Psikososyal ,Koruma, Önleme ve Krize Müdahale Hizmetleri Yönergesi" hazırlanmış ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 • 81 ilden Rehberlik öğretmenlerinin katılımı ile "Psikososyal Destek Programı Eğitici Eğitimi Kursu" düzenlenmiş olup verilen kurslar sonucunda 245 eğitici yetiştirilmiştir.

 • Yetiştirilen eğiticiler 81 ilde bulunan yaklaşık 33 bin rehberlik öğretmenlerine uygulayıcı eğitimleri vermişlerdir. Söz konusu eğitimler Nisan-Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.

 • Travma konusunda ileri  düzey eğitim verilmesi amacıyla Nisan- Temmuz 2019 tarihleri arasında söz konusu 245 eğiticiye "İleri Düzey Psikososyal Destek Programı Temel Eğitim Kursu" düzenlenmiştir.

 • Bölgesel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak eğiticiler arasından belirlenen 59 eğitici ile 13 Genel Müdürlük personeline  "İleri Düzey Psikososyal Destek Programı Eğitim Kursu" verilmiştir.

 • Geliştirilen Psikososyal Destek Programı içeriklerinin, yaygınlaştırma sürecinin, hazırlanan yönergenin ve illerde yapılması planlanan faaliyetlerin duyurulması amacıyla 81 ilden konuyla ilgili bir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve bir şube müdürü, Milli Eğitim Bakanlığına tüm genel müdürlüklerin temsilcileri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı - GAMER (Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi Başkanlığı), Sağlık Bakanlığı, ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinden 250 kişinin katılımı ile tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleşmiştir. 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - Personel İletişim

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.