Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı Sona Erdi

Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı Sona Erdi

“Güçlü Yarınlar İçin 2023 Vizyonu” belgesinde yer verilen özel yetenekli öğrencilerin eğitimi konusuna ilişkin stratejik planlardan hareketle yol haritası oluşturmak amacıyla Çocuk Vakfı iş birliğiyle Ankara Başkent Öğretmenevinde düzenlenen “Özel Yetenekliler Eğitimi Çalıştayı”; akademisyenlerin değerlendirme konuşmalarının ardından Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin ve Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un gerçekleştirdiği kapanış konuşmalarıyla sona erdi.

Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Bildiren ve Prof. Dr. Uğur Sak tanılama ve eğitim konularında hedef ve eylemleri içeren sonuç raporlarını sundular. Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Bildiren; tanılamanın önemini ifade ettikten sonra farklı ve çok sayıda ölçme araçlarının kullanılmasının gerekliliği ile çok boyutlu tanılama konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Uğur Sak ise dünya örneklerine atıfta bulunarak oluşturulan eylem planları hakkında detaylı bilgi verdi.

Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin; yapılan çalışmaların yeterince kapsamlı olduğunu, planlanan çalışmaların ise kısa vadeli ve uzun vadeli olmak üzere üç yılda gerçekleşeceğini belirtti. Bununla birlikte bu çalıştayın bir çocuk ödevi olduğunu vurguladı.

Bakan Ziya Selçuk,  bu çalıştayın Türkiye’yi kapsayan bir çalışma olduğunu bu nedenle konunun çocuk ödevi olmakla birlikte memleket ödevi olma niteliğini de haiz olduğunu belirtti. Özel yetenekli öğrencilerin özerk bir yapıda çalışmasının devamlılık ve nitelik açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, çalıştaydaki verilerin yılların birikimiyle ortaya çıktığını ve bu nedenle elde edilen verilerin daha da kıymetli bir hâl aldığını ifade etti. Konuyla ilgili paydaşlarla iş birliği yapmanın önemi üzerinde durduktan sonra tüm katılımcılara özverili çalışmaları için teşekkür etti.

 

23-01-201923-01-2019

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.