Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ

"I. Ulusal Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitiminde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Kongresi"nin açılışı; Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Osman Sezgin, Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Sayın Levent Yazıcı ve Daire Başkanımız Sayın Mecit Ramazan Barın'ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Osman Sezgin; kongrede akademisyenler tarafından gerçekleştirilecek seminer ve panellerin yanı sıra 24 bildiri sunulacağını, 314 rehber öğretmen/psikolojik danışmanın katılımı ile gerçekleştirilecek Kongrede akademisyenler ile birlikte bilim ve sanat merkezleri koordinatörlerinin yürüttüğü 12 atölyenin yer alacağını belirtti.

Özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin niteliğini arttırmak amacıyla düzenlenen bu kongrenin özel yetenekli öğrencilerimize ve bu öğrencilerimizin gelişimlerini desteklemek amacıyla çalışan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara faydalı olmasını dileyen Bakan Yardımcımız Sayın Doç. Dr. Osman Sezgin, Kongrede emeği geçen ve kongreye katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir; özel yetenekli bireylerin bir ülkenin gelişim potansiyelini oluşturan en önemli insan kaynaklarının başında geldiğini, bu kaynağın potansiyelini en üst düzeyde kullanmasını sağlayacak şekilde eğitim süreçlerinin yapılandırılmasının yaşamsal bir sorumluluk olarak değerlendirildiğini belirterek bu kapsamda rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin büyük önem taşıdığının bilincinde olduklarını ifade etti.  

Bakanlığımız tarafından rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin daha sistemli ve etkin bir şekilde sunulmasını sağlamak amacıyla çeşitli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir; özel yetenekli öğrencilerimizin sosyal duygusal, akademik ve kariyer gelişimlerini bir bütün olarak desteklemek amacıyla program temelli olarak gelişimsel ve önleyici rehberlik hizmetlerine yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi.  

Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) eğitim alan özel yetenekli öğrencilerin sosyal duygusal ve akademik gelişimlerini desteklemek amacıyla "Duygu Gelişimini Destekleme Psikoeğitim Programı" ve "Öz Düzenleme Psikoeğitim Programı "nı hazırladıklarını ifade eden Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir; bununla birlikte "Yaşam Yetkinliğini Geliştirme Psikoeğitim Programı"nın hazırlanması çalışmalarını da başlattıklarını belirtti. 

Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir; bilim ve sanat merkezlerine devam eden özel yetenekli öğrencilerimizin geleceğe yönelik farkındalık kazanmaları, geleceğe hazırlanmaları, geleceğe yönelik plan yapmaları ve nihayetinde potansiyellerine en uygun meslek seçimi yapmalarına yardımcı olmak amacıyla BİLSEM kariyer rehberlik programlarını geliştirdiklerini ve bu kapsamda bilim ve sanat merkezlerine devam eden ilkokul öğrencilerine yönelik "Gelecek Farkındalığı Psikoeğitim Programı", ortaokul öğrencilerine yönelik "Gelecek Hazırlığı Psikoeğitim Programı" ve lise öğrencilerine yönelik olarak da "Gelecek Planlama Psikoeğitim Programı" hazırladıklarını söyledi.

Ailelerin özel yetenekli çocuklarının ihtiyaçlarına uygun ortam ve koşulları en iyi şekilde hazırlamaları ve çocuklarının sosyal, duygusal ve akademik gelişimlerine katkıda bulunmaları amacıyla da "BİLSEM Aile Eğitim Programları"nın hazırlanması çalışmalarını başlattıklarını belirten Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir bu kapsamda;  

-Gelecek Tasarımı Aile Eğitim Programı

-Akademik Gelişimi Destekleme Aile Eğitim Programı

-Sosyal Duygusal Gelişimi Destekleme Aile Eğitim Programı olmak üzere modüler olarak 3 farklı programın geliştirilmesi çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir, "Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitiminde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Kongresi"nde emeği geçen herkese teşekkür ederek böylesi güzel çalışmaların özel çocuklarımız için devam edeceğini söyledi.

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN EĞİTİMİNDE REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMA HİZMETLERİ KONGRESİ DÜZENLENDİ.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.