Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN "BİYOÇEŞİTLİLİK ARAZİ EL KİTABI"NIN HAZIRLANMASI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN

Bakanlığımıza bağlı bilim ve sanat merkezlerindeki öğrenci ve öğretmenlerimizin biyoçeşitlilik çalışmalarında kılavuz olarak kullanabilecekleri "Biyoçeşitlilik Arazi El Kitabı"nın hazırlanması için 01-05 Temmuz 2024 tarihleri arasında çevrim içi çalıştay gerçekleştirildi.

2023 Dünya Biyoçeşitlilik Haftası'nda Biyoçeşitlilik Forumu ile başlayan bu yayın çalışmasında ülkemizin sahip olduğu biyoçeşitliliğe ilişkin farkındalığı arttırmak ve öğrencilerimizin saha çalışmalarındaki bilinçli davranışlarını desteklemek amaçlanmaktadır. Botanik ve zoolojinin alt anabilim dallarında farklı üniversitelerden alanında uzman akademisyenlerin katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışmada TÜBİTAK'ta görev yapan uzmanlar Türkiye Milli Botanik Bahçesi'nde görev yapan araştırmacılar ve BİLSEM'lerde görev yapan biyoloji öğretmenlerimiz görev aldı.

Çalıştay sürecine çevirim içi olarak katılan Genel Müdürümüz Doç. Dr. Sayın Mustafa OTRAR, ekolojik çalışmalarda özel yetenekli öğrencilerimizin yeteneklerini planlama, inceleme, üretim seviyesinde kullanabilmeleri, bitkiler ve hayvanlar âlemindeki çeşitliliği tür ve ekosistem boyutunda algılayabilmeleri, arazi çalışmalarında edindiği deneyimleri ülkemizin biyolojik çeşitliliğinin korunmasında kullanabilmeleri açısından bu çalışmanın büyük önem taşıdığını ifade etti. BİLSEM öğretmen ve öğrencilerimize rehber özelliği taşıyacak bu yayının hazırlanmasında katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür etti.

Özel Yeteneklerin Geliştirilmesi Daire Başkanımız Dr. Sayın Erdal KILINÇ, Biyoçeşitlilik Arazi El Kitabının hazırlanması ile ilgili süreci kısaca açıkladı ve çalışmanın BİLSEM öğretmen ve öğrencileri için önemini vurguladı. Çalışmaya katkısı olan tüm akademisyenlere, araştırmacılara, uzmanlara ve BİLSEM öğretmenlerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

08-07-202408-07-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.