Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DİSLEKSİ HAFTASI

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ DİSLEKSİ HAFTASI

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarımızda "Disleksi" konusuna dikkat çekmek ve bu konuda toplumsal düzeyde farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütülmektedir.

Disleksi, özel öğrenme güçlüğü gruplarından biri olup normal veya normal üstü zekaya sahip olan bireylerde okuma becerilerinde yaşanan güçlük olarak açıklanmaktadır. Disleksi tanısına sahip olan çocuklar, okuma becerilerini edinmekte ve/veya geliştirmekte zorluk yaşamaktadır. 

Ülkemizde özel öğrenme güçlüğü olan öğrenciler kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamaları kapsamında genel eğitim okullarında öğrenimlerine devam etmektedir. Doğru müdahale ile etkili öğretim sunulduğunda bu öğrenciler akademik becerilerini geliştirebilir ve okulda başarıyı yakalayabilmektedir. 

Tüm öğrencilerimize eğitim hayatları boyunca ihtiyaç duydukları her alanda destek sağlanmaya devam edilmekte olup "Özel Öğrenme Güçlüğü" konusunda da çalışmalar içeren Kaynaştırma/Bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalarının niteliğinin artırılması amacıyla Genel Müdürlüğümüzce hazırlanmış olan "Kaynaştırma\Bütünleştirme Yoluyla Eğitim Uygulamaları Ulusal Eylem Planı (2022-2026)" hayata geçirilmiştir. Ulusal eylem planı kapsamında çalışmalar devam etmektedir.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.