Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL ÖĞRENCİLERİMİZE İSTİHDAM DESTEĞİ

ÖZEL ÖĞRENCİLERİMİZE İSTİHDAM DESTEĞİ

Bursa'da faaliyet gösteren Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi, Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak 2001 yılında işitme yetersizliği olan öğrencilere ortaöğretim seviyesinde, mesleki eğitim vermek üzere açılmış bir devlet okuludur. Okul 2023-2024 öğretim yılı itibariyle 91 öğrenci; 47 öğretmen kadrosuyla hizmete devam etmektedir. 

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi bünyesinde; Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı, Moda Tasarım Teknolojileri Alanı, Metal Teknolojisi Alanı ile Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alanları bulunmaktadır.

Diğer okullarımızdan farklı olarak, bu okuldan mezun olan işitme yetersizliği bulunan öğrencilerimiz Bursa ve Marmara bölgesinde bulunan iş alanlarında protokol dahilinde istihdam edilebilmektedir. Mezun öğrencilerimizin tamamı kurumsal firma ve fabrikalarda çalışmaktadır. Örneğin; TOGG, Tofaş, Renault, Bosch Fren, Bosch Rexhort, Beyçelik, Yazaki, Tredin Oto, Karsan ve Podim gibi Bursa içindeki firmalarda; Bursa dışında ise okuldan mezun olan öğrencilerden Kocaeli Ford fabrikası, Manisa Vestel ve Bosch Fabrikaları, Adapazarı Toyota ve Hyundai Fabrikaları, Kütahya, Kütahya Seramik Fabrikasında, Bozüyük Serel ve Vitra fabrikalarında çalışıyorlar. Mezun öğrencilerimiz sektörde bulunan firmaların İnsan Kaynakları Departmanları ve okul müdürlüğünün işbirliği ile sürdürülebilir istihdamın örneğini sergiiyorlar. 

Öğrencilerimizin, eğitim öğretim hayatları boyunca gerekli mesleki donanıma ulaşmalarını sağlayarak; istihdam sonrası ise izleme ve değerlendirme çalışmaları yürüterek üretime dayalı toplumsal bütünleşmenin temsilini oluşturan Nilüfer Özel Eğitim Meslek Lisesi kurumsal farkını ortaya koymaktadır.

Genel Müdürlük olarak öğrencilerimizin hayatları boyunca kendi ayakları üzerinde durabilen mutlu, üreten bireyler olmaları ve bu çalışmaların ülkemizde örneklerinin artması adına çalışmalar yürütmeye devam etmekteyiz.

13-11-202313-11-202313-11-202313-11-2023

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.