Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ YETERLİLİKLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ YETERLİLİKLERİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

UNICEF ve Genel Müdürlüğümüzün koordinesinde özellikle 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremden etkilenen 11 il öncelikli olmak üzere ortaöğretim kademesinde mesleki eğitim veren özel eğitim okullarının kurumsal kapasitesini geliştirerek, özel eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak amacıyla planlanan "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında çalışmalar devam etmektedir.  

Alanda ihtiyaç duyulan ve günümüz şartlarına uygun mesleki yeterliliklerin hazırlanması, faaliyet olarak projeye eklendi. Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin mesleki becerilerini güçlendirmek amacıyla 31 Ekim 2023 tarihinde Bakanlığımız ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında işbirliği protokolü imzalandı. 

Özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin değerlendirme süreçlerine ilişkin yol haritası belirlemek amacıyla Bakanlığımız birimi, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve Türk Akreditasyon Kurumu uzmanlarının katılımıyla 22 Mart 2024 tarihinde bir toplantı yapıldı. Toplantıda 23 alanda hazırlanan mesleki yeterlilikler kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin değerlendirmelerine ilişkin rapor hazırlanmasına ve yol haritası belirlenmesine karar verildi. Ayrıca toplantıda verilen görüşler doğrultusunda mesleki yeterliliklerin tanınırlığına ilişkin çözüm önerileri hazırlanacaktır.

Toplantıya katılan Eğitim Politikaları Daire Başkanımız Sayın Abdürrahim YIĞMAN, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin toplumsal yaşama ve istihdama katılımlarını artırmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Daire Başkanı Sayın Mustafa ÖZGEN ise hazırlanan mesleki yeterlilikler için sınav merkezi oluşturma ve belgelendirme süreçlerine ilişkin bilgi verdi.

27-03-202427-03-202427-03-202427-03-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.