Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ODAK GRUP TOPLANTISI'NIN KAPANIŞI GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR'IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ODAK GRUP TOPLANTISI'NIN KAPANIŞI GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR'IN KATILIMLARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

         Genel Müdürlüğümüz tarafından UNICEF iş birliği ile "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi"nin Odak Grup Toplantısı, İstanbul'da 1-3 Ağustos 2023 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Çalışmanın son günü, programın kapanışını gerçekleştiren Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Mustafa OTRAR konuşmasında: " 'Türkiye Yüzyılı' hedefleri doğrultusunda çalışmalar yapmaktayız. Geçmişte, ahilik kültürü ile temelleri atılan mesleki eğitim günden güne güçleniyor." dedi. Toplumun üzerinde kurulu olduğu dinamiklere, mesleklerin güç kattığını ve nitelikli mesleki eğitimin toplumsal ekonomik kalkınma için son derece önemli olduğunu söyleyen Sayın OTRAR, tüm öğrencilerin geleceğin mesleklerinin icracısı olarak nitelikli mesleki eğitimden yararlanması gerektiğini belirterek; özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin toplumda üretici konuma gelmelerinin bağımsız yaşama olanaklarını artırması açısından önemli olduğu kadar toplumun kalkınma ve büyüme istikrarına da katkı sağlayacağını söyledi.

Günümüz dinamik iş sektörlerinde özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin yer alması ancak iş sektörlerinin beklentilerine uygun eğitim ortamları, programları, materyalleri ve alanında mesleki yeterliliğe sahip öğretmenler ile mümkün olacağını dile getiren Genel Müdürümüz Sayın OTRAR, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bildiğiniz üzere, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremden etkilenen 11 il öncelikli olmak üzere, ortaöğretim kademesinde mesleki eğitim veren özel eğitim okullarının kurumsal kapasitesini geliştirmeye yönelik hazırlanan projenin birinci dönemi tamamlanmıştı. Projenin ikinci döneminde çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda yapılan 'Odak Grup Toplantısı' nihai raporu ve yapılacak olan program geliştirme süreci yedi bölgenin sektör fırsatları, unutulmaya yüz tutmuş kültürümüze ait meslekler ve bilim ışığında sonuçlandırılarak mesleki eğitime katkı sağlayacaktır. Bu düşüncelerle desteklerini esirgemeyen tüm katılımcılara teşekkür ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

"Odak Grup Toplantısı"na ayrıca, Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Gökçağrı GÜREL, UNICEF Eğitim Sorumlusu Utku AKMAN ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü temsilcileri katılım sağladı.

04-08-202307-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202304-08-202307-08-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.