Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ "MÜKEMMELİYET MERKEZİ MODELİ HAZIRLAMA ÇALIŞTAYI" BURSA'DA VE ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULU MESLEK PROGRAMI HAZIRLAMA ÇALIŞTAYI" KOCAELİ'NDE BAŞLADI

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ

               Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi "Mükemmeliyet Merkezi Modeli Hazırlama Çalıştayı" Bursa'da ve "Özel Eğitim Meslek Okulu Meslek Programı Hazırlama Çalıştayı" Kocaeli'nde 14 Ağustos 2023 tarihinde başladı.

Genel Müdürlüğümüzün koordinesinde ve UNICEF iş birliği ile yürütülmekte olan "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında "Mükemmeliyet Merkezi Hazırlama Çalıştayı" 35 kişinin katılımıyla Bursa'da ve aynı zamanda "Özel Eğitim Meslek Okulu Meslek Programı Hazırlama Çalıştayı" Kocaeli'nde 80 kişinin katılımıyla başladı. Açılış programına 81 ili temsilen özel eğitim öğretmenleri ile alan öğretmenleri,  Bursa ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürleri, İŞKUR Genel Müdürlüğü Temsilcileri, UNICEF Türkiye Temsilcileri ve Bakanlık Temsilcileri katılım sağladı.

"Mükemmeliyet Merkezi Modeli Hazırlama Çalıştayı"

Çalıştay, açılış konuşmaları sonrasında Genel Müdürlüğümüze bağlı Gaziantep, Malatya, Bursa ve Konya illerimizde bulunan özel eğitim meslek okullarının kurumsal kapasitelerinin tanıtımları, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı sektör bağı güçlü okulların kendi işleyiş ve kapasiteleri hakkında yaptıkları tanıtımların yanı sıra potansiyel ve gerçekleşmesi ön görülen vizyonel yapı ışığında "Mükemmeliyet Modeli Hazırlama" çalışmaları ile devam etti.

Genel Müdürlüğümüz, "Mükemmeliyet Merkezi Modelinin" sahada uygulanması sonucunda özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere ve özel eğitim meslek okullarımıza yönelik iki ana amaca ulaşmayı planlamakta. İlk hedefimiz, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin sektörde tanınır, eğitim aldığı meslek alanında yetkin, teknolojik dönüşümlere ayak uydurabilen, toplumla bütünleşmiş, kendisiyle barışık, üretken ve yaşam boyu öğrenmeyi mesleğinde felsefe haline getirmiş bireyler olmalarını sağlamak.

İkinci hedefimiz ise, okullarımızın sektör ve özel eğitim ihtiyacı olan bireyler arasında köprü görevi üstlenen kurumlar olmalarını, meslek alanlarındaki güncel ve teknolojik gelişmeleri takip ederek eğitim sistemlerine entegre etmelerini, toplumun yarınlarını işleyen öğretmenlerin mesleki ihtiyaçlarını saptayıp mesleki ihtiyaçlarını karşılamalarını, meslek alanlarındaki bölgesel analizleri geleceğin dünyasını öngörerek yapabilmelerini, bölgesinde var olan fırsatları değerlendirip tehditleri ön görerek fırsata dönüştürmelerini ve en önemlisi de toplumsal farkındalık ile toplum bilincini uygulama süresi içerisinde görünürlükleriyle artırmalarıdır.

Beş günlük çalışma süreci içerisinde, öğretmenlerin mesleki gelişimleri, sektör iş birliği, Ar-Ge çalışmaları, izleme ve değerlendirme çalışmaları ile aile eğitimleri gibi etkinliklerde katılımcılarla münazara edilerek "Mükemmeliyet Merkezi Model Taslağı" oluşturulacak. "Mükemmeliyet Merkezi Modeli"nin çalıştay sonucunda nihai dökümünün oluşması beklenirken, pilot uygulaması ileri bir tarihte Gaziantep ve Malatya illerinde bulunan iki özel eğitim meslek okulunda yapılacak.

 

"Özel Eğitim Meslek Okulu Meslek Programı Hazırlama Çalıştayı"

Çalıştay, çalışma gruplarının özel eğitim meslek okulu meslek programlarını güncelleme ve yeni iki meslek programı oluşturma çalışmaları ile başladı. Daha önce, meslek analizi ve ihtiyaç analizi raporu oluşturularak bölgelerden gelen meslek öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda odak grup çalışmaları düzenlenmiş ve her iki rapor da analiz edilerek nihai rapor oluşturulmuştu. Söz konusu nihai rapor ışığında var olan program içerikleri, özel eğitim öğretmenleri ile güncellenen meslek alanı öğretmenleri tarafından iş birliği içerisinde düzenleniyor.

Dinamik iş sektörlerinde özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin yer alması sadece iş sektörlerinin beklentilerine uygun eğitim ortamları, programlar, materyaller ve alanında mesleki yeterliliğe sahip öğretmenler ile mümkün olacağını düşünüyoruz. Bu kapsamdaki çalışmalarımız ise hız kesmeden devam ediyor.

Sonuç olarak, zamanla işlevselliğini yitiren özel eğitim meslek okulu meslek programlarımızı güncel hale getirmeye, yeni program içerikleri oluşturmaya ve hatta yarının dünyasının özel eğitim ihtiyacı olan bireylerden beklentilerini düşünerek; yaşayan yeni sistemler oluşturmaya adım atmış bulunuyoruz.

 

15-08-202315-08-202315-08-202315-08-202315-08-202315-08-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.