Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ" KAPSAMINDA MESLEK EDİNME ATÖLYELERİ DONATIM STANDARTLARI HAZIRLAMA ÇALIŞTAYI BAŞLADI

ÖZEL EĞİTİMDE MESLEKİ EĞİTİMİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ

Genel Müdürlüğümüze bağlı özel eğitim meslek okullarında uygulanan ve proje dâhilinde güncellenen 18 meslek alanı ile 2 yeni meslek alanına ait meslek edinme atölye standartlarının hazırlanması amacıyla Bakanlığımızın ilgili Genel Müdürlükleri ve okullarından 105 kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan 5 günlük "Meslek Edinme Atölyeleri Donatım Standartları Hazırlama Çalıştayı" Bursa ilinde başladı.

Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF iş birliği ile yürütülen ve ortaöğretim kademesinde mesleki eğitim veren okulların kurumsal kapasitesini geliştirmek ve kalitesini artırmak amacı ile Mart 2023 de başlayan "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında açılışı gerçekleştirilen çalıştay, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Ahmet ALİREİSOĞLU, Özel Eğitim ve Kaynaştırma Dairesi Şube Müdürümüz Sayın Mehmet Ali ERDUR ve UNICEF Eğitim Sorumlusu Sayın Utku AKMAN'ın konuşmalarıyla başladı.

Çalıştay süresince iş sağılığı ve güvenliği uzmanları, akademisyenler, özel eğitim öğretmenleri, mimarlar ve alan uzmanlarının katılımlarıyla meslek edinme atölyelerinin güncel sektör ortamları, iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, ergonomik atölye donatımları gibi faktörlerin dikkate alındığı donatım, mobilya ve inşaat standartlarının belirlenmesi için kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilecek. Bu çalışma ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin mesleki eğitimlerinde okul ortamlarından en üst düzeyde yararlanmaları sağlanarak istihdam edilebilmelerine katkı sağlanacak. 

 "Özel Eğitimde Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında bugüne kadar mesleki eğitim programları güncellenmiş, ulusal mesleki yeterlilikler hazırlanmış ve dünyada bir ilk olan "Mesleki Özel Eğitim Mükemmeliyet Merkezleri" iki ilimizde kuruldu. Özel eğitimde mesleki eğitimi her açıdan geliştirmeye çalıştığımız projemiz gün geçtikçe etki alanını genişleterek devam etmektedir.

20-11-202320-11-202320-11-202320-11-202320-11-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.