Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Program Geliştirme Çalıştayı Başladı

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Program Geliştirme Çalıştayı Başladı

3-7 Ekim 2016 tarihleri arasında devam edecek çalıştay; üniversitelerden öğretim üyeleri, Bakanlığımızın uzmanları, faklı illerden idareci ve öğretmenlerimizin katılımı ile başlamıştır.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezleri; ilköğretimi tamamlayan, genel ve mesleki ortaöğretim programlarına devam edemeyecek durumda olan ve 23 yaşından gün almamış özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmak amacıyla açılmaktadır. Bu okullarımızın program süresi dört yıl olup özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gerekli bilgi, beceri, davranışlar ile birlikte iş görme alışkanlığı kazandırarak hayata hazırlamak ve onların kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını hedeflemektedir.

Bu çalıştayda, hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim öğretimine devam ettiği özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan ‘’El Sanatları Teknolojisi’’, ‘’Gıda Teknolojisi’’, ‘’Güzellik ve Saç Bakım’’, ‘’İnsaat Teknolojisi’’, ‘’Kimya’’, ‘’Konaklama ve Seyahat Hizmetleri’’, ‘’Matbaa Teknolojisi’’, ‘’Metal Teknolojisi’’, ‘’Mobilya ve İç Mekan Tasarımı’’, ‘’Motorlu Araçlar Teknolojisi’’, ‘’Seramik ve Cam Teknolojisi’’, ‘’Tarım’’, ‘’Tekstil Teknolojisi’’ ve ‘’Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme’’ alanlarında program geliştirme çalışmaları başlatılmıştır. Bahsi geçen programların okullarımızda etkili bir biçimde uygulanabilmesi için öğrencilerin ilgi, ihtiyaç ve özelliklerine, bilim ve teknolojideki gelişmelere, konu alanındaki değişme ve gelişmelere uygun olup olmaması bakımından değerlendirilmesi önem arz etmektedir.

            Bu kapsamda 14 alana ait program geliştirme çalışmaları çalıştayda tamamlanacak olup 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren geliştirilmiş hâliyle uygulamaya konulacaktır.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.