Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Hafif Zihinsel Engelliler) Program Çalıştayı

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Hafif Zihinsel Engelliler) Program Çalıştayı

“Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (hafif zihinsel engelliler) Program Çalıştayı”   Afyon’da başladı.

03-08 Kasım 2015 tarihleri arasında devam edecek çalıştay; üniversitelerden öğretim üyeleri, Bakanlığımızın uzmanları ve farklı illerden öğretmenlerimizin katılımı ile başlamıştır.

Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezleri; ilköğretimi tamamlayan, genel ve meslekî ortaöğretim programlarına devam edemeyecek durumda olan, 23 yaşından gün almamış özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, onlara iş ve mesleğe yönelik bilgi ve beceriler kazandırmak amacıyla açılmıştır. Bu okullarımızın program süresi dört yıl olup özel eğitime ihtiyacı olan bireylere gerekli bilgi, beceri ve davranışlar ile birlikte iş görme alışkanlığı kazandırarak hayata hazırlamak ve onların kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını hedeflemektedir.

           Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerinde 2015-2016 eğitim öğretim yılı itibariyle hazırlanan 15 meslek alanı uygulamaya konulmuştur. 03-08 Kasım 2015 tarihleri arasında Afyon’da gerçekleştirilen çalıştayda, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerinde (hafif zihinsel engelliler) uygulanmak üzere “Büro Yönetimi”“Giyim Üretim Teknolojisi” ve “Bilişim Teknolojileri” olmak üzere 3 alan çalışılmaktadır. Bu alanların da tamamlanmasıyla meslekî eğitime yönelik 18 alana ait program okullarımızda uygulanacaktır. Hazırlanan programlar, ülkemizde engelliler adına mesleki eğitim alanında yapılan meslekî yeterliklere sahip meslek elemanları yetiştirmeyi amaçlayan sistematik ilk program olması ve ülke genelinde bir standart oluşturması yönüyle büyük önem arz etmektedir.


 

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.