Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Özel Eğitim Hizmetleri Seminerleri Başladı

Özel Eğitim Hizmetleri Seminerleri Başladı

Genel Müdürlüğümüzce özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin kaliteli eğitim alabilmelerine yönelik olarak hazırlanan "özel eğitim hizmetleri seminerleri" başladı.  

Seminerlerin 1 Nisan 2016 itibarıyla, 81 ilde eş zamanlı başladığını ve 31 Mayıs´ta sona ereceğini belirten Genel Müdürümüz Celil Güngör "Bu eğitimimizin amacı sınıf öğretmenlerimizi, okul müdürlerimizi ve müdür yardımcılarımızı özel eğitim ile ilgil okullarda karşılaştıkları sorunları anlayabilmeleri ve çözüm üretebilmeleri için bilgilendirmek.” dedi.

"81 ilde 200 bin öğretmen katılacak"     

Türkiye genelinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrenci sayısının kaynaştırma öğrencileri ile birlikte yaklaşık 300 bin olduğunu söyleyen Genel Müdürümüz  "Her sınıfta en fazla 2 kaynaştırma kararı alınmış öğrenci var. Öğretmenlerimiz, o öğrencilerimize durumlarına uygun, bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlıyorlar. Özel eğitim öğrencilerinin hassasiyet gösterdiği alanlardaki yaklaşım tarzlarını öğretmek seminerin hedeflerinden biri. Bunu sağladığımız zaman, sınıf ve branş öğretmenlerinin diğer öğrencilere olan fayda ve verimliliklerinin, özel eğitim öğrencilerine de yansıyacağını ümit ediyoruz. Özel eğitim öğrencileri için okulların lavabolarından, rampalarına kadar bir dizi önlem alınması gerekiyor. Okul yöneticilerinin bu konularda bilgili olması, sorunların yaşanmaması sonucunu getiriyor" diye konuştu.

Sayın Güngör, seminerin bakanlığın merkezi düzeyde gerçekleştirdiği "Bütünleştirme Uygulamaları Eğitici Eğitimine" katılanlar öncelikli olmak üzere, özel eğitim okul ve kurumlarında görev yapan uzman personel aracılığıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

 

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.