Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖZEL EĞİTİM ÇOCUK DERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

ÖZEL EĞİTİM ÇOCUK DERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından  hazırlanan"Özel Eğitim Çocuk" dergisinin Eylül ayında yayımlanan ilk sayısı büyük ilgi görüyor. Basılı hâlinin yanı sıra "ozelegitimcocuk.meb.gov.tr" adresinde dijital, sesli ve Türk İşaret Dili desteği ile sunulan dergi, toplumun tüm kesimleri tarafından büyük beğeni topluyor.

Özel eğitim hizmetlerinin niteliği artırmak, öğrencilerimize okuma kültürü kazandırmak ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin gösterdiği başarılardan hareketle engelli bireylere yönelik toplumsal farkındalık oluşturabilmek amacıyla hazırlanan ve üç ayda bir yayımlanması planlanan derginin Genel Yayın Yönetmenliğini Genel Müdürümüz Sayın Mehmet  Nezir GÜL, editörlüğünü Çağrı GÜREL, yazı işleri müdürlüğünü Ali ASLAN üstleniyor.

Görme, işitme, bedensel ve zihinsel engeli bulunan öğrencilerin yanı sıra normal gelişim gösteren öğrencilerin de yararlanabileceği Özel Eğitim Çocuk dergisi, Türk çocuk edebiyatının seçkin yazar ve çizerlerinin eserleri ile öğrenciler, velilerve öğretmenler tarafından kaleme alınan şiir, masal, hikâye, deneme, fıkra, resim, karikatür gibi her türde çalışmayı dergi bütünlüğü içinde bir araya getiriyor.

Dergiyetüm paydaşlarca kolaylıkla ulaşılabilmesiiçin "ozelegitimcocuk.meb.gov.tr" internet sitesi üzerinden dijital ve ücretsiz olarak erişilebilmesi, Türk Eğitim Sisteminde bir ilk olarak göze çarpıyor. Dijital çalışmaları Muhittin DELİHASAN tarafından gerçekleştirilen dergi "dijital dergi", "sesli dergi"  ve "Türk İşaret Dili" desteği ile "ozelegitimcocuk.meb.gov.tr" adresinde okuyucularını ve dinleyicilerini bekliyor.

"Dijital Dergi" bölümünde Özel Eğitim Çocuk Dergisi'nin tamamı çevrilebilir sayfalar şeklinde yer alıyor.

Görme engelli öğrenciler, dergi içeriğinde yer alan tüm görsellerin betimlemesinin yapıldığı ve tüm metinlerin seslendirildiği "Sesli Dergi" bölümüne girerek Özel Eğitim Çocuk dergisini dinleyebiliyor. Bunun yanı sıra isterlerse ekranın sağ tarafından metinleri, ekran okuyucu programıyla okuyabiliyor. Resimlerin betimlemesi "İbrahim ELİBAL, Hale AKSAN, Kıymet KAMAN ve Özlem DAVUN" tarafından gerçekleştiriliyor. Seslendirilmesi ise ""Yekta TOK, Sibel SAĞLAMSAÇAL, Murat SAĞLAM, Hilal YÜKSEL, ZülbiyeÖZKAN, Fethiye YILMAZ, Refika BAŞAK FINDIKÇIOĞLU, Zeynep DAVUN, Elif ARSLAN, İlknur OKÇU, Özgür KABAKÇI, ve Niyazi DOĞAN" tarafından gerçekleştiriliyor.

İşitme engelli öğrenciler ise "Türk İşaret Dili" bölümüne dergi içeriğinde yer alan tüm metinlerin işaret dili videolarını izleyebiliyor. Türk işaret dili çeviri videoları" Ahmet TOMBUL tarafından yapılıyor. Teknik montaj aşamasında Fatih Buğra AYDİLEK, Oğuzhan UÇAR, Ömer Faruk AKMAN, Harun DERELİ ve Mehmet Rasim TAŞ görev alıyor.

Bunların yanı sıra derginin içeriğinde "Etkinlik Zamanı" bölümünde yer alan içeriklerin videolarına, bulmacaların cevaplarına, okurlardan gelen yazı, görsel ve videolara da dijital olarak yer veriliyor.

Eylül ayında "Heyecanımızla Merhaba" diyerek okulların açılmaheyecanınıişleyen dergimizin önsözü Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK tarafından kaleme alınıyor. Mustafa UÇURUM, Çağrı GÜREL, Seyit Ahmet UZUN, Cemre SOYSAL, Sümeyye BOYACI, Gökhan AKÇİÇEK, Mustafa Ökkeş EVREN, Sevda BOLATCAN, BestamiYAZGAN, Mim Kemal ÖKE,Nazlı Hilal ÖKE, Ali ASLAN, Savaş Kürşad YİRMİBEŞ, Ahmet EFE, Mehmet Nezir GÜL, Fatih ERDOĞAN, Neslihan SALTAŞ, Erdal ÇAKIR, Mustafa ÖZÇELİK, Mehmet AYCI, Ahmet  KATI, Rüya GÜZEL ÖZMEN, İsmail KARAKURT,  Nazik SelcenYILDIZ, Üzeyir GÜNDÜZ, Muhittin  DELİHASAN, Durmuş SEZGİN; şiir, masal, hikâye, denemeleriyle dergide yer alıyor. Necmettin ASMA,Nur  DOMBAYCI, Gökçe HİÇYILMAZ, Doruktan TURAN, Tuğçe CÜRE, RamilaALİYEVA, Hilmi KORKMAZ, Aykut ALP, Hakkı  USLU, Meral ZENGİN, Korkut GÜLTEKİN, Demirhan KADIOĞLU,  Nuran BOZTAŞ ve Esin ERSİN karikatür ve çizgileriyle dergiyi süslüyor.

Tüm özel eğitim okullarına ücretsiz olarak dağıtılan Özel Eğitim Çocuk dergisinin kış sayısı için çalışmalar tamamlanmış olup, yine özel eğitim okullarına ücretsiz olarak dağıtılması ve Bakanlığımızca çıkarılan  "Ya Da" dergisinin yanında raflarda yer alması planlanıyor.

 

 Dergiye ulaşmak için buraya tıklayınız02-12-2020...

 

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.