Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR

ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR

Genel Müdürlüğümüzce özellikle otizm spektrum bozukluğu ve zihinsel yetersizliği olan öğrencilerimiz için "Öykü Temelli Müdahale Seti" hazırlandı. Hazırlanan bu set hem dijital hem de basımı gerçekleştirilerek öğretmen ve öğrencilerimizin istifadesine sunuldu.  

Alanında uzman akademisyenlerin desteği ile hazırlanan bu çalışma, orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerimizin öğrenim gördüğü okullarımıza ve özel eğitim sınıflarımıza dağıtımına başlandı.

Açık ve anlaşılır bir şekilde öğrencilerimize kazandırılmak istenen davranışlarla birlikte bu davranışların sergilenmesinin beklendiği koşulları betimleyen öyküler; başlık, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini içerecek şekilde hazırlandı. Yazılan öyküler resim, fotoğraf gibi görsellerle desteklendi ve belirli uygulama basamakları izlenerek sistematik bir süreç hâline getirildi.

Öykü Temelli Müdahale Seti'nin içerisinde 10 adet "Güç Kartı" ve 10 adet "Sosyal Öykü" olmak üzere iki kategoride toplam yirmi öykü bulunmakta. Öykülerde birden fazla davranışın öğretimi ve çeşitli problem davranışların önlenmesine yönelik kurgular yer almakta. Sosyal öykü ve güç kartlarının kullanımına yönelik detaylı bir öğretmen kılavuzu olan bu setin,  Genel Müdürlüğümüzün aşağıda yer alan linklerde örnek öğretim oturumları bulunmaktadır. Öğretmen kılavuzunun ilgili bölümlerindeki karekodu okutarak da bu oturumlara erişim sağlanabilmektedir.

Öykü Temelli Müdahale Seti'nin tüm öğretmenlerimize kılavuz kaynak olacağına inanıyor, öğrencilerimize faydalı olmasını temenni ediyoruz.

"Güç Kartları"na ulaşmak için tıklayınız.

"Öykü Temelli Müdahale Seti Öğretmen Kılavuzu"na ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Afetlerde Uygun Davranıyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Günlük Yaşamda Karşılaştığım Problemleri Çözüyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Kaybolduğumda Doğru Kişilerden Yardım İstiyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Oyuncaklarımı Topluyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Planlı Yaşıyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Sıramı Bekliyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü -  Sorumluluklarımın Farkındayım"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Sosyal Ortamlarda Kurallara Uyuyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Temiz Eller"e ulaşmak için tıklayınız.

"Sosyal Öykü - Yiyeceğim ve İçeceğim Bittiğinde Konuşuyorum"a ulaşmak için tıklayınız.

     

"mebozelegitimrehberlik" Youtube hesabı

Sosyal öykü öğretim oturumu linki için tıklayınız.

Güç kartı öğretim oturumu linki için tıklayınız.

 

ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR.ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR.ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR.ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR.ÖYKÜ TEMELLİ MÜDAHALE SETİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞUYOR.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.