Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI EĞİTİCİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI EĞİTİCİ EĞİTİMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin, Genel Müdürümüz Sayın Cemal Özdemir; Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Safa Koçoğlu ve Yeşilay Genel Müdürü Sayın M. Nurullah Atalan İstanbul Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsünde "Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) Eğitici Eğitimi"ne katılım sağladılar.

Bakan Yardımcımız Sayın Osman Sezgin programda yaptığı konuşmada, bağımlılığın önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda rehber öğretmen/psikolojik danışmanların önemini vurguladı.

"Bağımlılık ile mücadelede insan kaynağını güçlendiriyoruz."

Bağımlılık ile mücadelede insan kaynağını güçlendirdiklerini belirten Sayın Sezgin; bağımlılıkla mücadele konusunda eğitim camiasının lokomotifi olan psikolojik danışmanların becerilerini bu programla daha da geliştirdiklerini; bağımlılık ile mücadele konusunda çok yönlü ve iş birliğine dayalı çalışmak gerekliliğinin farkında olarak hem öğretmenlere hem öğrencilere hem de velilere yönelik çalışılması gerekliliğini bildiklerini belirtti.

Sayın Sezgin; bu konuda birçok çalışma yürüterek süreklilik sağlamaya çabaladıklarını, sadece bir kez yapılan ve daha sonrasında desteklenmeyen eğitimlerin etkilerinin sınırlı kalacağının bilincinde olarak bağımlılık ile mücadeleyi yeniliklerle geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) çocuğu ve ergeni henüz 'deneme' ya da 'kullanıcı olma' düzeyindeyken zararlı maddeden vazgeçirmeye yönelik olarak geliştirilmiş okul temelli önleyici müdahaleler bütünü olduğunu belirten Sayın Sezgin; bireysel görüşmelerine dayanan OBM Türkiye'nin okulda bağımlılığa müdahale eden ilk ve tek program olduğunun altını çizdi.

Programın ikincil önleme alanında hissedilen ihtiyaca cevap vermek amacıyla okul temelli olarak hazırlanmış rehber öğretmen/psikolojik danışmanların bağımlılık yolunda ilerleyen öğrenciye müdahale becerilerini artırarak önleme çalışmalarını daha etkin ve yaygın hale getirecek şekilde hazırlandığını belirten Sayın Sezgin; OBM Programının; rehber öğretmen/psikolojik danışmanların mesleki yeterlilik ve yetkinliklerini artırdığını, onlara müdahale becerileri kazandırdığını ve ikincil önleme çalışmalarını sistematik halde yapılandırdığını ifade etti.

"Öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik olarak temel düzeyde farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz."

Sayın Osman Sezgin; öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik olarak temel düzeyde farkındalık kazandırmak amacıyla uygulanan Türkiye Bağımlılık ile Mücadele (TBM) programı sonrasında Yeşilay Cemiyeti ile iş birliğini bir adım daha ileriye taşıyarak Okulda Bağımlılığa Müdahale Programını (OBM) yaygınlaştırdıklarını belirterek Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) çocuğu ve ergeni henüz 'deneme' ya da 'kullanıcı olma' düzeyindeyken zararlı maddeden vazgeçirmeye yönelik olarak geliştirilmiş okul temelli önleyici müdahaleler bütünü olduğunu söyledi.

Sayın Sezgin; bu şekliyle bir bireysel görüşmelerle devam eden bir erken müdahale programı olan ve okul içerisinde psikolojik danışman/rehber öğretmenlerin bireysel görüşmelerine dayanan OBM Türkiye'nin okulda bağımlılığa müdahale eden ilk ve tek program olduğunu; bu çalışma ile de bağımlılık konusunda henüz başlangıç aşamasında olan öğrencileri destekleyerek onların bağımlı olmalarını engellemeye çalıştıklarını belirtti. 

BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.BAKAN YARDIMCIMIZ SAYIN OSMAN SEZGİNİN KATILIMIYLA İSTANBULDA OKULDA BAĞIMLILIĞA MÜDAHALE PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.