Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Öğrencilerimizin Kültür Gezileri Devam Ediyor

Öğrencilerimizin Kültür Gezileri Devam Ediyor

 

Bakanlığımıza bağlı pansiyonlu Özel Eğitim Okullarında yatılı olarak kalan işitme  ve görme engelli öğrencilerin bulundukları illerin tarihi ve kültürel dokusunu tanımaları, sosyalleşmeleri, toplumla bütünleşmeleri amacıyla Türkcell işbirliği ile planlanan şehir gezilerinin ikincisi Şanlıurfa’da gerçekleştirilmiştir.

 Genel Müdürlüğümüz Daire Başkanlarından Oktay KILIÇ ve Şanlıurfa Karaköprü İşitme Engelliler İlkokulu-ortaokulu ile Şanlıurfa Haliliye Görme engelliler ilkokulu-ortaokulu öğrenci ve velilerinden oluşan 164 kişinin katılımıyla gerçekleşen gezi;  uzman rehberler, işaret dili tercümanları  ve anlatıcılar eşliğinde Balıklıgöl’den başladı. Eyüp Sultan Mağarası, Ayn-Zeliha gölü gezildi.

Gezide öğrenciler rehberlerin anlattıkları bölgenin kültürel ve tarihi geçmişi hakkında bilgi edindiler. Geziden sonra öğle yemeği yiyen öğrencilerimiz, Şanlurfa Mozaik Müzesi ile Arkeloji Müzelerini gezdiler.  Müze gezilerinde öğrenciler ve veliler rehberlerin anlattıklarını ilgiyle takip ettiler. Müze gezisinden sonra öğrenciler ve aileleri araçlarla okullarına döndüler.

 

Gezi sonrası görüşülen veliler, çocuklarının engelinden dolayı birlikte bu tür gezi ve sosyal ortamlara birlikte katılamadıklarını, bu etkinlik sayesinde çocuklarıyla birlikte rahatça gezebildiklerini belirttiler.  Geziye katılan tur rehberleri ise ilk defa işitme ve görme  engelli bireylere yönelik bir gezi programına katıldıklarını belirttiler.

 

02-05-201702-05-201702-05-201702-05-201702-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.