Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Öğrencilerimizin Kültür Gezileri Başladı

Öğrencilerimizin Kültür Gezileri Başladı

Bakanlığımıza bağlı pansiyonlu Özel Eğitim Okullarında yatılı olarak kalan işitme ve görme engelli öğrencilerin bulundukları illerin tarihi ve kültürel dokusunu tanımaları, sosyalleşmeleri, toplumla bütünleşmeleri amacıyla Türkcell işbirliği ile şehir gezileri planlanmıştır.

Denizli, Şanlıurfa, İstanbul, Kahramanmaraş ve Adana illlerinde düzenlenecek olan gezilerinin ilki Denizli’de gerçekleştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem KURT, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümü Eğitim Politikaları Daire Başkanı Adnan UÇKUN ve Denizli Yeşilköy İşitme Engelliler ilkokulu-ortaokulu ile Eğitim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği Görme engelliler ilkokulu-ortaokulu öğrenci ve velilerinden oluşan 238 kişinin katılımıyla gerçekleşen gezi; uzman rehberler, işaret dili tercümanları ve anlatıcılar eşliğinde Pamukkale’den başladı. Antik tiyatro, müzeler, antik havuz ve travertenler ile devam etti.

Gezide öğrenciler rehberlerin verdikleri bilgileri ilgiyle takip etti. travertenlere giren öğrencilerin bir çoğu yaşadıkları bu ilk deneyimde oldukça heyecanlı ve mutlu olduklarını ifade ettiler. Geziden sonra öğle yemeği yiyen öğrencilerimiz, Laodikya Antik kentini gezildikten sonra aileleri ve öğretmenleriyle birlikte okullarına döndüler.

Gezi sonrası görüşülen öğrenciler ve veliler bu tür bir etkinliğin ilk defa gerçekleştirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Geziye katılan tur rehberleri ise ilk defa işitme ve görme engelli bireylere yönelik bir gezi programına katıldıklarını, kendileri için güzel ve farklı bir deneyim olduğunu ifade ettiler. Gezinin ardından memnuniyetlerini dile getiren veliler, çocuklarını tek başlarına getirme imkânı bulamadıklarını, bu tür gezilerin öğrencilerin onların sosyalleşmelerini ve arkadaşlarıyla kaynaşmalarını sağlamasından dolayı yararlı olduğunu söylediler. 

24-04-201724-04-201724-04-201724-04-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.