Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

MUCİT ÖĞRENCİLERİMİZ TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU...

MUCİT ÖĞRENCİLERİMİZ TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU...

BİLSEM öğrencilerimizden büyük başarı...  

Gaziantep Şehitkamil Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezinden geleceğin mucitleri öğrencilerimiz Esmer Bera Şen ve Zeynep Moschini, öğretmenleri Hilal Demirkan danışmanlığında hazırladıkları "Ön Koltuk Büyüklerin" projesi ile "Teknofest İlkokul Ortaokul Akıllı Ulaşım Kategorisi Finali"nde Türkiye BİRİNCİSİ oldu ve ödüllerini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyfendinin elinden aldılar.  

Öğrencilerimizin 'Takım Kural Ekibi' olarak projesinin ismi: "Ön Koltuk Büyüklerin".  Öğrencilerimiz bu projede trafik kazalarında ön koltukta oturan çocukların can kaybını önlemek amacı ile otonom bir koltuk sistemi tasarladılar. Koltuk pediatrik açıdan sağlıklı bir çocuğun anatomi ölçüleri temel alınarak kodlandı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nce sınır olarak belirlenmiş boy ve kilo kodlanarak ön koltukta çocuk olduğu zaman arabanın çalışmasını engelleyen projede otonom koltuğu sadece çocuklara yönelik olmayarak bedensel olarak daha güçsüz tüm bireyleri koruyor.   

Geleceğin mucitleri öğrencilerimizi, danışman öğretmenimizi ve emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.

 

  26-09-2020

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.