Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

MİLLİ EĞİTİM ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK DERGİSİ YAYIMLANDI

MİLLİ EĞİTİM ÖZEL EĞİTİM VE REHBERLİK DERGİSİ YAYIMLANDI

Genel Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Dergisi; özel eğitim, rehberlik ve psikolojik danışma alanında yapılan araştırmaların yer aldığı altı aylık, hakemli ve bilimsel bir dergi olarak ilk sayısı yayımlandı.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL "Dergimizin amaçları arasında özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin niteliğinin artırılması; bu doğrultuda bilgi, uygulama, sorun ve önerilerin bilimsel ve akademik düzlemde ortaya konulması, tartışılması ve taraflara ulaştırılması; çağın gereksinimlerine uygun araştırma-geliştirme faaliyetlerine temel oluşturarak üniversiteler ile işbirliğinin arttırılması yer almaktadır. Bununla birlikte öğrenci, veli, öğretmen ve tüm paydaşlara yönelik eğitsel, kişisel ve mesleki rehberlik hizmetlerine yönelik bilimsel çalışmaların teşvik edilmesi de amaçlanmaktadır. Dergimizin yayın hayatına başlamasında öncülük eden Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK ve Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut ÖZER'e çok teşekkür ederim." dedi.

Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Dergisi'nin; fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında makaleler içeren bir veri tabanı olan TR Dizin de dizinlenmesine ve Dergipark sistemi içerisinde yer almasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Genel yayın yönetmeni Mehmet Nezir GÜL ve yayın yönetmeni Dr. Sevil Uygun İLİKHAN yönetiminde, Prof. Dr. Galip YÜKSEL, Prof. Dr. Metin PİŞKİN, Prof. Dr. Selda ÖZDEMİR, Prof. Dr. Tahsin İLHAN, Prof. Dr. Uğur SAK ve Dr. Murat AĞAR'dan oluşan yayın kurulu ve güçlü bir hakem heyeti olan Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Dergisi'nin ilk sayısı 12 makale ile online ve basılı olarak yayımlanmış olup dergimize online olarak http://orgm.meb.gov.tr/ozelegitimverehberlikdergisi/tr/pub/index.html adresinden ulaşılabilmektedir. Her yılın ocak ve temmuz aylarında yayımlanacak olan dergimizin ikinci sayısı için ise 14 Haziran 2021 tarihine kadar makale başvuruları alınacaktır. Makale başvuruları ozelegitimrehberlikdergisi@meb.gov.tr mail adresi üzerinden alınmaktadır.

 Bu kapsamda bilimin kamuoyu ile paylaşılmasının ve bilime yapılan katkıların gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz akademik dergimize araştırmacıların makalelerini beklemekteyiz.

                                                                                                                                                                                                                                              

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.