Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Tutukevleri İşyurtları Kurumu Arasında Özel Eğitim Materyalleri Üretimi İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Tutukevleri İşyurtları Kurumu arasında; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin öğrenmelerini kolaylaştırmak, eğitim öğretim imkânlarından üst düzeyde yararlanmalarını ve meslek alanlarına hazırlanmalarını sağlamak amacıyla 9 Mayıs 2018 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.
Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Tutukevleri İşyurtları Kurumu Arasında Özel Eğitim Materyalleri Üretimi İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Başkent Öğretmenevinde düzenlenen törende, işbirliği protokolü Millî Eğitim Bakanlığı  Müsteşarı Yusuf Tekin ile Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş tarafından imzalandı.

Tören, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil GÜNGÖR’ ün konuşmaları ile başladı. Güngör konuşmasında her iki bakanlığın ortak iş birliğiyle üretilecek olan eğitim materyallerinin özel eğitim alanı için adeta defter, kalem niteliğinde alanın olmazsa olmaz bir ihtiyacı olduğundan bahsetti. Ayrıca ülkemizde özel eğitim alanında öğretim materyali eksiği bulunduğunu bunun sebebinin ise özel sektörün mali kaygılar ve pazar azlığı nedeniyle bu alana ilgi duymamasından kaynaklandığını söyledi. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak son iki yılda özel eğitim alanında materyal eksiğini hızla gidermeye devam ettiklerini belirtilerek, her iki bakanlık tarafından ortaklaşa yapılacak işin hayırlara vesile olması temennisi ile konuşmalarına son verdi.

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN konuşmalarında “Millî Eğitim Bakanlığı büyük bir ailedir. Bu ailenin içerisinde eğitim çağında olan üç yüz elli bin özel eğitim ihtiyacı olan çocuğumuzun bulunduğunu biliyoruz. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımız için başka bakanlıklar ile işbirliği içerisinde çalışmaktayız. Bugün bu çocuklarımızın eğitim süreçlerinden en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak amacıyla materyal üretim sürecinin protokol törenindeyiz. Bu ülkenin geleceğine çok büyük katkı sağlayacak önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Böyle bir proje ile bir araya geldiğimiz için Sn. Adalet Bakanlığı Müsteşarı’na teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin MENTEŞ ise konuşmalarında “Bu iş birliğindeki amacımız tutuklu ve hükümlülerin bedensel ve zihinsel sağlıklarını sürdürmeleri için gerekli önlemlerin alınması, suçluluk duygusundan arınmaları, kişisel ve toplumsal gelişimlerinin sağlanmasıdır. Böylece Millî Eğitim Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımızın iş birliği ile engelli bireylere öğretim materyali üretimi de tutuklu ve hükümlüleri önemli bir sosyal sorumluluk projesine dâhil etmiş olacaktır ve beş binin üzerinde özel eğitim sınıfına hizmet sağlanacaktır” diye konuştu.

Protokol imza töreni, karşılıklı imzaların atılması ile sona erdi. 

09-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-201809-05-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.