Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

METEOROLOJİ TIRI KONYA'DA

METEOROLOJİ TIRI KONYA'DA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ile Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz arasında imzalanan "Bilim ve Sanat Merkezlerinin Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi ve Öğrenci ve Öğretmenlerin Eğitimine İlişkin işbirliği Protokolü" kapsamında düzenlenen etkinlikler devam ediyor.

 Afet ve acil durumlarda afet bölgesindeki meteorolojik hizmetlerin kesintisiz yürütülmesi amacıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile AFAD arasında bir işbirliği protokolü imzalanmıştı. Bu kapsamında MGM uzmanlarınca geliştirilerek hizmete alınan Meteoroloji Tırı; bünyesinde temel meteorolojik gözlemlerin yapıldığı Mobil Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu (M-OMGİ) ve Mobil Radyosonde (meteoroloji balonu) sistemi sayesinde afet bölgesinde ihtiyaç duyulan meteorolojik hizmetleri 7/24 kesintisiz sağlanabilmektedir.  

Meteoroloji Tırı ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarındaki öğrenci, öğretmen, kursiyer ve çalışanları yerlerinde ziyaret ederek meteoroloji, iklim ve hava olayları hakkında farkındalıklarını artırmayı hedeflemektedir.   Öğrencilerin hava olaylarını, iklim ve iklim değişikliği konularını uygulamalı olarak öğrendikleri, gelecek nesillerin daha sağlıklı ve güvenilir bir ortamda yaşamalarını sağlaması, çevreye duyarlı bireyler olmaları amacıyla Meteoroloji Tırı'nın bugünkü durağı Konya oldu. 1 Haziran 2022 tarihinde Konya Selçuklu Yüksel Bahadır Alaylı Bilim ve Sanat Merkezi önünde öğrencilerle buluşan Meteoroloji Tırı, farklı okullardan gelen yüzlerce öğrenciye meteorolojik bilgiler aktardı.  

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, "Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü" ve "Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü" ile işbirliği protokolleri imzalayarak bilim ve sanat merkezlerindeki öğrenci ve öğretmenlerin hava olayları, iklim ve iklim değişikliği konularında gelişimleri için teorik ve uygulamalı eğitimler verilmesine de ön ayak olmaktadır.  

Meteoroloji Tırı daha önce İstanbul TEKNOFEST, Ankara Verimlilik Fuarı, Iğdır, Gaziantep, Ankara Üniversitesi, Karaman gibi pek çok il, üniversite ve fuarda gelen ziyaretçilere meteoroloji uzmanları tarafından meteoroloji, hava, iklim ve tahminler konusunda tanıtım çalışmaları gerçekleştirdi.

 

METEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADAMETEOROLOJİ TIRI KONYADA

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.