Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Genel Müdürlüğümüz Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Özel eğitim ihtiyacı olan bireyler için mesleki yeterliliklerin belirlenerek bu bireylere yönelik meslek standartlarının hazırlanması; böylelikle özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin istihdam edilebilirliklerinin kolaylaştırılması amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Genel Müdürlüğümüz arasında protokol imzalanmıştır.
Mesleki Yeterlilik Kurumu ile Genel Müdürlüğümüz Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

          Mesleki Yeterlilik Kurumu´ nda MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN ve Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR’ ün katıldığı bir törenle imzalanan protokol ile, özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yönelik Genel Müdürlüğümüz koordinesinde meslek standartları ve bu standartlara uygun mesleki yeterlilikler hazırlanıp MYK’nın onayına sunulacaktır. Törende konuşan MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN engelli çocuklarımızın topluma kazandırılması ve toplumla bütünleşmeleri sağlama açısından istihdam edilmelerinin çok önemli olduğunu, bu öğrencilerimizin yeteneklerinin, yeterliliklerinin keşfedilerek bunların geliştirilmesi ve belgelendirilmesi için bu çalışmaya son derece önem verdiklerini belirterek “Bu protokol süresince birçok meslek dalında yeterlilik planlanmaktadır ancak ilk etapta 4 alanda yeterlilikler hazırlanacaktır.” diye konuştu. Daha sonra konuşan Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR ise “Çocuklarımızın, mesleki eğitim aldıkları özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde edindikleri becerilerin akredite edilerek bu meslekleri her yerde yapabileceklerinin belgelendirilmesi için bu çalışmayı başlatmış bulunuyoruz.  Dört alanda başlattığımız bu akreditasyon sürecini genişleterek diğer alanlarda da hazırlamayı planlıyoruz. Daha önce bırakın sosyal hayata katılmayı öğrenci bile olamayan engelli bireylerimiz, son 15 yıldaki hükümet politikaları sayesinde her alanda yer almaya ve meslekler edinerek kendi hayatlarını kazanmaya başlamıştır. Biz bu protokolle çocuklarımızın mesleki becerilerini ulusal, hatta uluslararası düzeyde geçerli olacak şekilde tescillendireceğiz. Aynı zamanda bu çalışma ile biz kendi kendimizi bir teste de tabi tutmuş olacağız. Okullarda verdiğimiz eğitimin de değerlendirileceği bu cesur çalışma da desteklerini yanımızda hissettiğimiz MYK Başkanımız ve değerli çalışma arkadaşlarına teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

            Hazırlanan meslek standartları ve mesleki yeterliliklerin onaylanması halinde hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya otizmi olan öğrencilerin meslek alanları belirlenmiş olacak ve bu öğrencilerimize eğitim aldıkları meslek dalında akredite olma imkânı getirilecektir. Ayrıca özel eğitim mesleki eğitim merkezlerimizdeki programlar da bu yeterlilikler çerçevesinde sürekli güncellenerek meslek standartlarına uyumlu hale getirilecektir. Temel amacı engelli öğrencilerimizin meslek alanlarının belirlenerek bu meslek alanlarında beceri kazanabileceklerinin tescillenmesi ve bu öğrencilerimizin istihdam olanaklarının artırılması olan protokolün süresi 1 yıldır.

 

04-05-201804-05-201804-05-2018

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.