Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞTİRME EĞİTİMİNDE 10 YENİ HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLANDI

KAYNAŞTIRMA/BÜTÜNLEŞTİRME EĞİTİMİNDE 10 YENİ HİZMET İÇİ EĞİTİM PROGRAMI HAZIRLANDI

Genel Müdürlüğümüzce BEGEP Projesi kapsamında hazırlanan kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamaları hizmet içi eğitim programları toplantısı Ankara'da gerçekleştirildi. Özel eğitim ihtiyacı olan ve normal gelişim gösteren öğrencilerin aynı ortamlarda eğitimlerine devam etmesi amacıyla kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalarının geliştirilmesi çalışmaları Bakanlığımızca yürütülmektedir. Bu uygulamaların okullarımızda etkili yürütülebilmesi için öğretmenlerimizin niteliğinin geliştirilmesi ve mesleki gelişimlerinin arttırılması büyük önem taşımaktadır.

Bakanlığımızın faydalanıcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı'nın sözleşme makamı olduğu "Bütünleştirici Eğitimin Geliştirilmesi Teknik Destek Projesi  (BEGEP)" kapsamında kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamalarında öğretmen yeterliklerini artırmak amacıyla 10 farklı alanda hizmet içi eğitim programları hazırlandı.

Akademisyenler tarafından hazırlanan içeriklerin paylaşılması ve geri bildirimlerin alınması amacıyla 04-05-06 Ağustos 2021 tarihlerinde Hizmet İçi Eğitim Programları Toplantısı  Ankara'da gerçekleştirildi.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ve AR-GE Projeler Daire Başkanımız Durmuş CAN'ın açılışını yaptığı  toplantıya, projenin pilot illerinden İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları/ Şube Müdürleri, Bakanlık personeli, akademisyenler, farklı branşlarda görev yapan öğretmenler ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasında Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL; "Eğitimde öğretmenin önemine vurgu yaparak, projemiz kapsamında hazırlanmış olan eğitimler ile öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak eğitimde kaliteyi arttırmayı hedefliyoruz. " dedi.

Kaynaştırma/bütünleştirme uygulamaları kapsamında hazırlanan hizmet içi eğitim programları üç gün süren toplantılarda ilgili paydaşların görüş ve önerileri ile değerlendirilmiştir.

Hazırlanan hizmet içi eğitim programları ile yeni öğretim yılında 12 pilot ilde 5000 öğretmene kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim uygulamaları eğitimi, 500 öğretmene ise eğitici eğitimi verilmesi planlanmaktadır.

06-08-202106-08-202106-08-202106-08-202106-08-2021

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.