Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İSTANBUL / BAKIRKÖY ÖZYAZICI ÖZEL EĞİTİM MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİMİZE MESLEK KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

İSTANBUL / BAKIRKÖY ÖZYAZICI ÖZEL EĞİTİM MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİMİZE MESLEK KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

Sultanahmet'te 1889 yılından bu güne kadar farklı yer ve isimlerde eğitim faaliyetini sürdüren Bakırköy Özyazıcı Özel Eğitim Meslek Lisesi, yetiştirdiği işitme engelli öğrencilerimizi "altın bilezik" sahibi yapıyor.

Tarihi Osmanlı dönemine dayanan ve 134 yıldır yürüttüğü eğitim faaliyetini halen anasınıfı, ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde sürdüren Bakırköy Özyazıcı Özel Eğitim Meslek Lisesi, işitme engelli öğrencilerimizin bilişim ve kuyumculuk teknolojileri ile yeme içme sektöründe meslek edinmesini sağlıyor.

İşitme engelli öğrencilerimize eğitim veren okul, 2022-2023 eğitim öğretim yılından itibaren "Bakırköy Özyazıcı Özel Eğitim Meslek Lisesi" adıyla Yenibosna'da hizmet veriyor.

Anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere 4 kademede eğitim öğretime devam edilen okulda işitme engelli öğrencilerimiz, Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) planlarıyla basitleştirilerek kendilerine uygun hale getirilen müfredatla anasınıfından liseye kadar eğitim alıyor.

Rehberlik araştırma merkezlerinin yönlendirmesiyle işitme kaybı olan öğrencilerin geldiği okulumuzda, anasınıfında 1, ilkokulda 30, ortaokulda 64, lisede 81 olmak üzere toplam 176 öğrencimiz eğitim görüyor.

İlkokulda haftada 30 saat ders bulunurken; ortaokulda ise günlük 7 saat olmak üzere haftada 35 saat ders veriliyor.

Öğrencilerimiz, lise kademesinde ise bilişim teknolojileri, kuyumculuk teknolojileri ile yiyecek-içecek hizmetleri alanlarından birini tercih edebiliyor. Müfredat kapsamındaki derslerin yanı sıra ağırlıklı olarak meslek derslerine odaklanılarak bilişsel, motor ve sosyal duygusal gelişimleri desteklenen öğrenciler, seçtikleri alanda becerilerini geliştirerek "altın bilezik" kazanma fırsatı buluyor.

Son sınıfa gelen öğrencilerimiz ise staj için işletmelere gönderiliyor. Staj bitiminden sonra, okudukları alanlarda meslek edinirken geleceğe dair yaşamlarını kurarak sektördeki büyük işletmelerde çalışıyorlar. Bakırköy Özyazıcı Özel Eğitim Meslek Lisesi mezunlarının yüzde 50'si, hali hazırda kuyumculuk alanında çalışmaya devam ederken; Türkiye'nin büyük firmalarında iş hayatına devam eden öğrencilerimiz bulunuyor.

25-09-202325-09-202325-09-202325-09-2023

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.