Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZ SHAKESPEARE'İN "BİR YAZ GECESİ RÜYASI"NI İŞARET DİLİYLE SAHNELEDİ

İŞİTME ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZ SHAKESPEARE'İN

Genel Müdürlüğümüze bağlı Van Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler Okulu öğrencileri Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenlikleri kapsamında, Shakespeare'in ünlü eseri "Bir Yaz Gecesi Rüyası"nı Van Devlet Tiyatrosu sahnesinde işaret dili ile sahneleyerek izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Van Devlet Tiyatrosu oyuncuları Kadir Oğuz, M. Eşref Genç ve Mehveş Genç'in danışmanlığında ve Van Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler Okulu öğretmenleri Mehmet Sakızcıoğlu ve Efser Seyidoğlu'nun yönetmenliğinde sahnelenen bu özel performans, işitme yetersizliği olan öğrencilerin sanatsal yeteneklerini sergilemek için büyük bir fırsat sundu. Aylar süren yoğun bir çalışma ve hazırlık döneminin ardından sahneye çıkan öğrenciler, izleyicilerden büyük beğeni topladı.

Hem işitme yetersizliği olan bireyler hem de işitme yetisine sahip olanlar için hazırlanan seslendirme ve görsel efektler, oyunun anlaşılabilirliğini ve izleyici deneyimini artırdı. Oyun sırasında sahnede sergilenen işaret dili performansı, izleyicilere Shakespeare'in klasik eserini farklı bir perspektiften sunarak yeni bir deneyim yaşattı.

Van İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, tiyatroyu izlemeye gelenler arasında yer aldı ve yaptığı konuşmada, "Bu çalışmaya destek verenlere tek tek teşekkür ederim. Benzer etkinliklerin devam etmesi gerektiğini ve daha fazla çocuğun bu tür projelerde yer alması için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini" belirtti.

Van Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler Okulu Müdürü Yusuf Abbasoğlu ise tiyatro bitiminde yaptığı konuşmada, "Böyle bir performans izlemek gerçekten büyüleyici. Çocuklarımız inanılmaz bir iş çıkardılar. Bu tür etkinliklerin daha sık düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Bu etkinlikte emeği geçen herkese Genel Müdürlüğümüz adına teşekkür ediyoruz.

İşitme Engelli Öğrencilerimizin Shakespeare'in "Bir Yaz Gecesi Rüyası" Tiyatrosunu izlemek için tıklayınız.

31-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-202431-05-2024

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.