Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

İş ve Meslek Danışmanlarına Yönelik Özel Eğitim Farkındalık Eğitimi Başladı.

İş ve Meslek Danışmanlarına Yönelik Özel Eğitim Farkındalık Eğitimi Başladı.

     Genel Müdürlüğümüz ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında 5 Mayıs 2017 tarihinde bir protokol imzalanmış ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin meslekî gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam oranlarını artırmak ve iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amacıyla iş birliği yapılmasına karar verilmişti.

   Protokol kapsamında İŞKUR’a bağlı olarak görev yapan iş ve meslek danışmanlarının katılımı ile “İş ve Meslek Danışmanlarına Yönelik Özel Eğitim Farkındalık Eğitimi” 25 Eylül 2017 Pazartesi günü Ankara’da başladı.

      İş ve meslek danışmanlarına özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin özellikleri, yetenekleri ve yeterlilikleri hakkında bilgi verilmesi amacıyla düzenlenen eğitimin açılış konuşmasında Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR, katılımcılara hafif düzey zihinsel yetersizliği bulunan öğrencilerimizin meslekî eğitim aldıkları özel eğitim meslekî eğitim merkezleri hakkında bilgi verdi. Bu merkezlerde eğitim gören öğrencilerin bir mesleği tam ve donanımlı bir şekilde edinerek mezun olmalarının amaçlandığını belirten Genel Müdürümüz sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz, öğrencilerimizin bu kurumlardan bir meslek edinerek mezun olmasını istiyoruz. Bu amaçla on sekiz (18) farklı alan ve elli (50) dalda meslekî eğitim vermekteyiz. Öğrencilerimizin daha kaliteli bir eğitim almaları için Kalkınma Bakanlığı ile “Özel Eğitimi İyileştirme Projesi”ni başlattık. Okullarımızın, kurumlarımızın atölyelerini yeniledik. Mahallî imkânları ve ihtiyaçları gözeterek program içerikleri oluşturduk. Böylelikle öğrencilerimizin iş gücüne katılım oranlarının artmasına katkıda bulunmayı hedefledik. Bu faaliyette İŞKUR’a bağlı olarak görev yapan iş ve meslek danışmanları 4 günlük bir eğitim alacaklar. İş ve meslek danışmanları eğitimden sonra öğrencilerimizi kendi portföylerine ekleyerek istihdam piyasasına arz edecekler. İŞKUR’un öğrencilerimizin özelliklerini tanıma isteğini son derece anlamlı bulduğumuzu belirtmek istiyorum. İnanıyorum ki verimli çalışmalarımız hem öğrencilerimize hem ülkemizi pek çok yarar sağlayacaktır.”

      Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR’den sonra söz alan İŞKUR Genel Müdürü Sayın Cafer UZUNKAYA, bu toplantıya bedenen birtakım engelleri olsa da gönülleri engel tanımayan, kalpleri her türlü engeli aşmak için çarpan öğrencilerimize rehberlik ve danışmanlık yapmanın verdiği heyecanı taşıyarak geldiklerini belirtti. Genel Müdür UZUNKAYA konuşmalarında; bugünün Türkiye’sinde birbirinden kıymetli bireylere nasıl daha nitelikli, daha iyi hizmet sunabiliriz diye birbirleriyle yarışan kurumların olduğunu; Millî Eğitim Bakanlığı’nın tüm alanlarda olduğu gibi özel ihtimam gerektiren bireylere sunduğu hizmetlerle takdir topladığını belirtti. İŞKUR’un 4 bin iş ve meslek danışmanıyla Anadolu’nun tüm noktalarında varlığını sürdürdüğünü ifade eden UZUNKAYA, “Elbette bu iki kurumun aynı hedefte birleşmesi ve güçlerini daha ciddi atılımlar için birleştirmesi oldukça önemlidir.” şeklinde konuşmalarını tamamladı.

       150 iş ve meslek danışmanın katıldığı eğitim faaliyeti, 28 Eylül Perşembe günü sona erecektir.

26-09-201726-09-201726-09-201726-09-201726-09-201726-09-201726-09-201726-09-201726-09-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.