Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

“Uygulama Evleri Eğitim Personelinin Yeterliklerinin Artırılması” Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti Antalya’da Başladı.

“Uygulama Evleri Eğitim Personelinin Yeterliklerinin Artırılması” Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti Antalya’da Başladı.

11-16 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Uygulama Evleri Eğitim Personelinin Yeterliklerinin Artırılması” hizmetiçi eğitim faaliyeti Antalya’da başladı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Kalkınma Bakanlığının malî desteği ile 2017 yılı mart ayında başlatılan "Türkiye Geneli Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi Uygulama Evleri Geliştirme Projesi" kapsamında mevcut uygulama evlerinin yenilenmesi, uygulama evi olmayan merkezlerde yenilerinin yapılması ve uygulama evlerinde görev alan öğretmenlerin yeterliklerinin artırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda “Uygulama Evleri Eğitim Personelinin Yeterliklerinin Artırılması”na yönelik ilk hizmetiçi eğitim faaliyeti Gazi Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesinden akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Genel Müdürlüğümüz Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Ertan GÖV “Çocuklarımızın bağımsız yaşam becerilerine sahip olarak topluma entegrasyonlarının en üst düzeyde olmasını önemsiyoruz. Eğitimin hızla geliştiği günümüzde eğitimin sabit kalmasını bekleyemeyiz. Süreç içinde kendimizi, mevcut programlarımızı, materyallerimizi, yöntemlerimizi ve varsa mevzuat açısından gerekli olan düzenlemeleri yapmamızın bizi güçlü kılacağını düşünüyoruz. Saha araştırmaları ve sizlerle birebir görüşmelerimizde de kurumlarımızın fiziksel kapasitesi ve öğretmen yeterliliği alanlarında ihtiyaç olduğunu belirledik. Mart 2017´de Kalkınma Bakanlığının desteği ile başladığımız Projemiz ile 30 ilde 40 okulda uygulama evleri yapmaya başladık. Fiziksel ortamların iyileştirilmesi kadar önemli olan bir konu da öğretmen yeterliliklerinin artırılmasıdır. Bu çalışmanın farkındalık yaratacağını ve sahada olumlu yansımaları olacağını düşünüyorum.” dedi.

 Eğitim programında görev alan akademisyenler adına konuşan Doç. Dr. Çığıl AYKUT ise özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimiz için yaşam becerilerinin öneminin altını çizerek yapılacak eğitim hakkında bilgi verdi. Son olarak İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlığı tarafından “Uygulama Evleri Geliştirme Projesi” hakkında bilgi verilerek yapımı tamamlanan uygulama evlerinden görüntüler paylaşıldı.

12-09-2017 12-09-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.