Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali Başladı

  Genel Müdürlüğümüz tarafından bu yıl ilki düzenlenen Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ, TURKCELL Yönetim Kurulu Üyesi ve eski bakan Sayın M. Hilmi GÜLER, Müsteşar Yardımcımız Sayın Ahmet Emre BİLGİLİ ve Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR’ün katılımıyla Antalya’da başladı.
Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali Başladı

Türkiye genelindeki 85 bilim ve sanat merkezinden 700 öğrenci ve 300 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen festivalin açılış konuşmasında Millî Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ; Türkiye´de ilk, orta ve lise düzeyinde yaklaşık 18 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü, 7 milyonun üzerinde öğrencinin de yüksek eğitim aldığını belirtti. Konuşmasını "İlk, orta, lise ve yükseköğretimde toplam 25 milyon öğrencimiz var. Anne ve babalarını sayarsanız bu sayı 75 milyona çıkar. Bu demektir ki Türkiye´nin hepsi Millî Eğitim ailesinin bir mensubudur. Dolayısıyla eğitimde yapılan her şey herkesi ilgilendirir. Bu alandaki eksiklikler de herkesi etkiler. Şunu gururla ve inanarak söylüyorum ki Türkiye´de çok iyi giden şeyler, iyi giden alanlar var. Onlardan biri de eğitimdir.” diye sürdüren YILMAZ, özel yeteneği olan çocuklara normal eğitimin yanında ilave eğitim verilmesi gerektiğini, bu ihtiyacı karşılamak için de Bilim ve Sanat Merkezlerinin (BİLSEM) açıldığını dile getirdi.

Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR ise yaptığı konuşmada “Bilim ve Sanat Merkezlerinin, az bilinen ama en özgün eğitim kurumlarından birisi olduğunu, Bilim ve Sanat Merkezlerinde yaklaşık 25 bin öğrencinin eğitim gördüğünü vurguladı. Bu merkezlerde öğrencilerin, yaratıcı birey olmanın niteliklerine uygun olarak ve öğretmenler nezaretinde daha çok proje tabanlı, uygulama tabanlı olarak çalıştıklarına dikkati çeken GÜNGÖR, konuşmasını: “Burada öğrencilerimiz kitabî değil, alanda, müzede, konservatuvarda, araştırma laboratuvarında; bilimin, sanatın ve etkinliğin olduğu her alanda bulunmak ve o alanın içerisinde bir şeyler yapmak hedefindedir. Bu açıdan ülkemizin çeşitli yörelerindeki bilim ve sanat merkezlerimizi bir araya getirerek onların bilgi, beceri ve tecrübelerini paylaşmalarını amaçladık. Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali’nin ülkemizin için hayırlı olmasını dilerim.” diyerek sürdürdü.

Açılış töreninden sonra 85 bilim ve sanat merkezinin ürünlerinin ve projelerinin sergilendiği sergi alanına geçildi. BİLSEM öğrencileri burada tüm stantları gezen Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ’a hazırladıkları projelerini sunma fırsatı buldular. 22-25 Mayıs tarihleri arasında dört gün sürecek festivalde öğretmen ve öğrenciler; resim, hat, ebru, müzik, akıl oyunları, astronomi, fotoğraf, yazılım ve bilişim atölyelerinde etkinlikler gerçekleştirecek, edebiyat, sanat, bilim ve lider söyleşilerine katılacaklar, Bilim ve Sanat Merkezleri Robot ve Teknoloji Turnuvası ile 4 kategoride robot ve yazılım alanlarında becerilerini ortaya koyacaklardır.

22-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-201722-05-2017

Emniyet Mah. Gazeteci Muammer Yaşar Bostancı Cad. MEB Beşevler Kampüsü A Blok, 06560 Beşevler, Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 30 49 / 0312 413 30 38

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.